Зелена інфраструктура й географія природоохорони Європи та Украіни

Освітня програма: Транскордонне природоохоронне співробітництво МАГІСТРИ 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Зелена інфраструктура й географія природоохорони Європи та Украіни
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
природоорієнтованих концепцій, тісно пов’язаних із зеленою інфраструктурою, та важливість зв’язків між ними Обґрунтовувати значення територій з високою цінністю біорізноманіття (наприклад, охоронювані території Natura 2000) як невід’ємних частин мережі зеленої інфраструктури в Європі та в Україні. Комунікація: вироблення у студентів практичних навичок проведення кон’юнктурного дослідження і групового вирішення актуальних завдань із застосуванням відповідних методів і прийомів отримання, зберігання й здійснення первинної обробки емпіричних даних та їхнього належного представлення за допомогою сучасних технічних засобів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами виникнення, наслідками і шляхами розв’язання природоохоронних проблем. 2. Вміти аналізувати негативні наслідки нерегламентованої господарської діяльності людини з позицій географічного підходу до планування зеленої інфраструктури та природоохорони. 3. Знати основні теоретичні положення планування зеленої інфраструктури та природоохорони, проблеми функціонування зеленої інфраструктури в сучасних містах і громадах Європи і України. 4. Знати головні аспекти інтеграції елементів зеленої інфраструктури у природоохоронну мережу, методики визначення доступності міських зелених зон, основи організації екологічного моніторингу тощо. 5. Володіти навичками формулювання причин зміни зеленої інфраструктури під впливом природних і антропогенних факторів, розпізнавання різних видів територіального планування, а також творчого підходу до вирішення завдань бережного використання і охорони природних умов і ресурсів.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню основних положень Європейської стратегії зеленої інфраструктури (ЗІ), шляхів її інтеграції у територіальне планування та управління, а також формування умінь і навичок щодо оволодіння сучасними методиками досліджень ЗІ в міській і сільській місцевості та розв’язання головних 4 проблем природоохорони. Дисципліна «Зелена інфраструктура й географія природоохорони Європи та України» спрямована на поглиблення теоретичних і прикладних знань щодо значення природоохоронних територій у плануванні та оцінці ЗІ для створення єдиної екологічної мережі територій, формування у магістрів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і розв’язувати численні проблеми у процесі застосування здобутих знань на практиці. Окремими складовими дисципліни є вивчення: критеріїв та механізмів для виявлення об’єктів ЗІ; способів управління природоохоронними процесами в ЗІ; принципів раціонального використання і охорони компонентів ЗІ від впливу несприятливих антропогенних і техногенних чинників; методики проведення дослідження наслідків несприятливих впливів на ЗІ; Стратегії зеленої інфраструктури, прийнятої Єврокомісією у 2013 році; дизайну ЗI залежно від обсягу переваг, які вона може надати суспільству. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій у плануванні складових компонентів ЗІ, здатність застосовувати кількісні та якісні методи дослідження зеленої інфраструктури, здатність самостійно досліджувати, аналізувати зміни концепцій, пов’язаних із зеленою інфраструктурою, для цілей природоохорони.
Рекомендована та необхідна література
1. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 2. Гавриленко О.П. Геоекологія і природокористування: монографія. Київ: Видавець Бихун В.Ю., 2018. 393 с. 3. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. Київ: Знання, 2014. 550 с. 4. Екомережа степової зони України: принципи створення, структура, елементи / ред. Д.В. Дубина, Я.І. Мовчан. Київ: LAT&K, 2013. 409 с. 5. Максименко Н.В., Бурченко С.В. Теоретичні основи стратегії зеленої інфраструктури: міжнародний досвід. Людина та довкілля. Проблеми неоекології. 2019. Вип. 31. С. 16-26. DOI: 0.26565/1992-4224-2019-31-02
Заплановані освітні заходи та методи викладання
семінарське заняття, аналітична робота
Методи та критерії оцінювання
тести, бліц опитування, виконання творчих аналітичних робіт, презентація, дискурс, залік
Мова викладання
Украінська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет