Україна у європейському просторі
Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Економіка та економічна політика»
Структурний підрозділ: Економічний факультет
Назва дисципліни
Україна у європейському просторі
Код дисципліни
ВБ 3.2.3.2.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності.
ПРН9. Усвідомлювати основні особливості сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави.
ПРН13. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники.
ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів.
ПРН22. Демонструвати гнучкість та адаптивність у нових ситуаціях, у роботі із новими об’єктами, та у невизначених умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати методологію макро- і мікроекономіки, засади інституціоналізму і неоінституціоналізму. Вміти працювати зі статистичними даними, іншомовною науковою літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Україна у європейському просторі» спрямована на вивчення розгортання різноманітних суспільних процесів в Україні у порівнянні з європейськими суспільствами. Структура навчальної дисципліни містить 10 тем про актуалізацію взаємодії економіки та соціології; соціальні класи, соціально-класові розколи; андерклас, прекаріат, твікстерів; бідність; «економіку щастя»; соціальні мережі; пандемію COVID-19; волонтерські практики; релігію, релігійність, віру, модернізацію, «релігійні ринки»; міграцію. Значна увага приділяється формуванню вміння студентів працювати з соціологічними даними, що здатні якісно доповнювати економічну статистику, та аналізувати економічні процеси з урахуванням їхніх соціальної та культурної складових: типових потреб, мотивацій, проблем, цінностей, установок, смислів, норм, правил, стереотипів, стилів життя тощо. Заняття спрямовані на розвиток соціологічної чутливості, аналітичних та критичних здібностей; передбачають як індивідуальну, так і групову роботу.
Рекомендована та необхідна література
1. Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму / пер. з нім. О. Погорілого. Київ: Основи, 1994. С. 161–182. URL: http://litopys.org.ua/weber/wbr07.htm.
2. Савельєв Ю. Б. Багатовимірна сучасність: соціальне включення в оцінці суспільного розвитку : монографія. Київ : ВПЦ "Київський університет", 2017. 447 с. URL: https://sociology.knu.ua/sites/default/files/library/elopen/saveliev.pdf. Розділ 3.
3. Тащенко А., Олексюк О. Вплив COVID-19 на глобальне споживання даних. Ексабайтова економіка: підручник / ред.: І. Л. Татомир, Л. Г. Квасній. Трускавець, 2022. С. 28–39.
4. Тащенко А., Шафалюк О., Яковенко Ю. Перегляд моделей раціонального споживача. Поведінкова економіка: від теорії до практики: міждисциплінарний навчальний посібник / ред.: І. Л. Татомир, Л. Г. Квасній. Трускавець, 2022. С. 151–163. URL: https://financial.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/11/PovedinkovaEKONOMIKA-2022-1.pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція. Семінарське заняття. Самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Індивідуальна та групова робота на семінарських заняттях: мін. 48 балів / макс. 80 балів. Індивідуальна та групова робота на семінарських заняттях оцінюється під час фактичного проведення занять, бали за успішну семінарську роботу студентів накопичуються протягом усього семестру. Підсумкова контрольна робота: мін. 12 балів / макс. 20 балів. Підсумкова контрольна робота виконується студентами після вивчення останньої теми в рамках самостійної роботи і презентується перед групою на чотирьох останніх семінарських заняттях.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Анна
Юріївна
Тащенко
Кафедра соціальних структур та соціальних відносин
Факультет соціології
Факультет соціології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра соціальних структур та соціальних відносин
Факультет соціології