Моделювання небезпечних геологічних процесів

Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Моделювання небезпечних геологічних процесів
Код дисципліни
ВК 4.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Поняття про моделі та моделювання. Принципи та методи моделювання геологічних процесів та структур. Методи визначення та аналізу напружено-деформованого стану природно -техногенних систем. Головні методи стохастичного та детермінованого моделювання в геології. Головні принципи та методи лабораторного моделювання в геології.Принципи створення та аналізу просторових моделей геологічного середовища. Вміти:Створювати геологічні моделі в залежності від геологічних завдань та стану геологічного середовища. Здійснювати вибір реологічних моделей для моделювання напружено-деформованого стану природно-техногенних систем. Розробляти алгоритми для математичного моделювання геологічних процесів.Аналізувати фактори впливу на напружено-деформований стан природно-техногенних систем із застосуванням спеціальних програмних модулів. Здійснювати розробку та аналіз просторових геоінформаційних моделей для оцінки геологічних процесів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Освоєння дисциплін «Загальна та історична геологія», «Вища математика»
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Моделювання геологічних процесів і структур» висвітлює сучасні напрямки аналізу стану геологічного середовища та створює фундамент для проведення фундаментальних аналітичних досліджень з позицій системного аналізу. Ця дисципліна забезпечує знання щодо принципів та методів створення різномасштабних моделей геологічного середовища, загальних питань стохастичного та детермінованого моделювання в геології, отримання навичок обробки геологічної інформації на основі застосування спеціального програмного забезпечення. Наводяться загальні методи аналізу даних та просторового моделювання в ГІС. Надається характеристика головних понять напружено-деформованого стану геологічного середовища та головні методи його визначення. Проводиться кількісний аналіз факторів впливу на напружено-деформований стан природно-техногенних систем із застосуванням спеціальних програмних модулів.
Рекомендована та необхідна література
1. Іванік О.М., Шевчук В.В., Лавренюк М.В. Моделювання впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування природно-техногенних систем: монографія. – К.: ВПЦ "Київський університет", 2020. – 351. 2. Іванік О.М., Назаренко М.В. , Хоменко С.А. Моделювання геологічних процесів і структур: Практикум : навчальний посібник. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2013. – 121 14. Gershenfield N. The nature of Mathematical Modeling / N.Gershenfield. – Cambridge, 1999. – 344 p. 15. Mallet J.-L. Numerical Earth Model / J.-L. Mallet. – EAGE, 2008. – 147 p 16. Pelletier J. Quantitative modelling of Earth processes / J. Pelletier. – Cambridge, 2008. – 295 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекційні та практичні заняття, самостійна робота здобувачів.
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: іспит проводиться по завершенню всієї дисципліни. Максимальна оцінка за іспит - 40 балів, рубіжна оцінка 24 бали. Оцінювання за семестр з навчальної дисципліни розраховується із врахуванням оцінок за 2 модульно-контрольні роботи та практичних робіт у сумі 60 балів..
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Загальної та історичної геології
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"