Гідрологія та океанологія

Освітня програма: Природничі науки. Інтегрована програма

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Гідрологія та океанологія
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області природничих наук (фізики, астрономії, хімії, біології).Усвідомлювати значущість здобутків природничих наук для наукового розуміння цілісної картини оточуючого світу. ПР 05. Вміти проводити польові та лабораторні дослідження, впорядковувати їх результати. ПР 06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер. ПР 07.Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. ПР 08. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР13.Застосовувати міжнародні джерела інформації з розвитку природничих та технічних наук, медицини, та міжнародний досвід моніторингу навколишнього середовища, працювати в міжнародному контексті.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Вища математика з основами статистики та теорії ймовірностей», «Хімія з основами геохімії», «Основи загальної геології», «Основи метеорології», «Ґрунтознавство з основами географії грунтів», «Фізика з основами геофізики» 2. Знання теоретичних основ геології, землезнавства, метеорології, фізики, хімії, фізичної географії,; 3. Володіти елементарними практичними навичками аналізу картографічних матеріалів, узагальнення фізико-географічних умов за різними тематичними картами, обробки матеріалів спостережень за гідрометеорологічними елементами, проведення розрахунків морфометрічних і гідрографічних характеристик водних об’єктів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Основи гідрології та океанології» присвячена вивченню основних розділів гідрології (гідрології суходолу та океанології); загальних фізичних процесів в гідросфері, її структуру, властивості; взаємопов’язаність і взаємообумовленість гідросфери з атмосферою, літосферою; водообігу на Землі; основних фізико-географічних закономірностей утворення, живлення та режиму водних об’єктів суходолу різних типів (річок, озер, боліт, льодовиків, підземних вод) та закономірностей процесів, що відбуваються у Світовому океані; подаються відомості про водний, термічний, льодовий режим, формування хімічного складу вод Землі, значення річкових вод та їх використання; мінеральні, енергетичні та біологічні ресурси Світового океану, також приділяється увага розгляду важливих питань – значення води у функціонуванні екосистем, моніторинг забруднення вод суходолу, Світового океану, методи вивчення та дослідження водних об’єктів суші та Світового океану та сучасні гідроекологічні проблеми.
Рекомендована та необхідна література
1. Атлас світу. – ДНВП «Картографія», 2005. 336 с. 2. Вишневський В.І. Річки і водойми України. Стан і використання: Монографія. К.: Віпол, 2000. 376 с. 3. Вишневський В.І. Дніпро біля Києва.- К.: Інтерпрес ЛТД, Ніка-Центр, 2005. 92 с. 4. Вишневський В.І. Малі річки Києва / В.І.Вишневський.-2-ге, уточ. І допов. К. : Інтерпрес, 2013. 81, [2] с.: кольор. іл.– Бібліогр. : с. 81-[82]. 5. Водні ресурси у вимірах природного багатства України. / [М. А. Хвесик та ін.; за заг. ред. М. А. Хвесика ]; НАН України, Держ. установа «Ін-т економіки природокористування та сталого розвитку НАН України». Київ: Ін-т економіки природокористування та сталого розвитку, 2016. 108 с. 6. Гребінь В. В., Хільчевський В. К., Сташук В. А. та ін. Водний фонд України. Штучні водойми. Водосховища і ставки. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2014. 164 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підготовка рефератів, практичних робіт, модульні контрольні, іспит. Максимальна кількість балів на екзамені - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання екзамену не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до екзамену – 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Григорович Ободовський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет