Астрономія та фізика космосу

Освітня програма: Природничі науки. Інтегрована програма

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Астрономія та фізика космосу
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області природничих наук (фізики, астрономії, хімії, біології).Усвідомлювати значущість здобутків природничих наук для наукового розуміння цілісної картини оточуючого світу. ПР 07.Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. ПР 08. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР12. Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю, навчально-освітніх проектів та проектів місцевого розвитку. ПР13. Вміння застосовувати міжнародні джерела інформації з розвитку природничих та технічних наук, медицини, та міжнародний досвід моніторингу навколишнього середовища, працювати в міжнародному контексті.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
• Знати основні закони фізики. • Опрацьовувати літературні джерела.
Зміст навчальної дисципліни
Нормативна дисципліна “Астрономія та фізика космосу” є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” ОП «Природничі науки. Інтегрована програма» та входить в основний блок для студентів спеціалізації “014.15 Середня освіта (природничі науки)”. В рамках курсу студенти вивчають процеси, що відбуваються в різних областях Всесвіту та в навколоземному космічному просторі. При цьому охоплюється великий обсяг питань від процесів, що формують структуру та параметри Всесвіту (різних астрономічних об'єктів) до динамічних проявів в атмосфері Землі. Робиться акцент на формування уявлень про єдність фізичних законів, що діють як на Землі, так і в різних астрофізичних об'єктах, і наявність безперервної еволюції нашої планети, всіх космічних тіл та їх систем, а також самого Всесвіту.
Рекомендована та необхідна література
1. Александров Ю.В. Астрофізика. Харків, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2014. – 216 с. 2. Андрієвський С.М., Климишин І.А. Курс загальної астрономії, Одеса, Астропринт, - 2007. – 476 с. 3. Загальна астрономія / С.М.Андрієвський, С.Г.Кузьменков, В.А.Захожай, І.А.Климишин. – Харків : ПромАрт. .2019. – 524 с. 4. Кудря Ю.М., Вавилова І.Б. Позагалактична астрономія. Наукова думка. Київ. – 2016. – 341 с. 5. Козак Л.В. Основи фізики планет – К., 2007. 6. Козак Л.В. Вступ до фізики космічної плазми, К., 2011. 7. Collins G. W. et al. The fundamentals of stellar astrophysics //New York, WH Freeman and Co., 1989, 512 p. – 1989. 8. Barbieri C., Bertini I. Fundamentals of astronomy. – CRC Press, 2020. 9. Roth G. D. Handbook of practical astronomy. – Berlin : Springer, 2009.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування, реферат Модульна контрольна робота, іспит. Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання письмових самостійних завдань, тестів та контрольних робіт. Студент може отримати максимально 43 бали за виконання самостійних завдань, усні відповіді, тести, реферати та доповнення під час лекції. Модульний контроль: 2 модульні контрольні роботи. Студент може отримати максимально за модульні контрольні роботи 17 балів. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (40 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Людмила Володимирівна Козак
Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет