Соціологія простору

Освітня програма: Урбаністика та регіональний розвиток

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Соціологія простору
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: відмінності між фізичним і соціальним просторами суспільства, основні теоретичні концепції, що експлікують поняття простору, соціального передусім; роль і значення просторових метафор в соціології і суміжних науках; сутність просторових образів та уявлень та їхнього соціального значення; поняття приватного та публічного простору, територій і місця, простору дії, відмінності та діалектичні зв’язки між глобалізацією, регіоналізацією, локалізацією. Вміти: працювати з сучасною науковою літературою, критично опрацювання першоджерела та результати досліджень, використовувати методи аналізу, порівнювати та оцінювати методологічну спроможність різних концепцій та методологій вивчення соціального простору; організовувати та презентувати дослідницький проект; вести аналітичну, дослідницьку та пошукову діяльність.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати базові теорії з урбаністики 2. Вміти аналітично мислити 3. Володіти елементарними навичками роботи з комп’ютерною та цифровою технікою
Зміст навчальної дисципліни
ПР04. Здійснювати дослідження та/або провадити інноваційну діяльність з метою отримання нових знань, розроблення нових методів і процедур в географії та міждисциплінарних контекстах. ПР06. Застосовувати сучасні моделі та інформаційні технології для проведення досліджень і розробок у сфері географії, природокористування, міського та регіонального розвитку. ПР08. Здійснювати дослідження природно- і суспільно-географічних проявів розвитку геосистем у складних і непередбачуваних умовах, прогнозувати їхній розвиток, аналізувати альтернативи, оцінювати ризики та ймовірні наслідки.
Рекомендована та необхідна література
1. Богдан О. Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження. Посібник-довідник для громадських активістів та всіх зацікавлених. – К.: Дух і Літера, 2015. – 380 с. 2. Добреньков В.И., Кравченко А.И. Фундаментальная социология: В 15 т. Т.5: Социальная структура. – М.: ИНФРА-М, 2004. – 1096 с. 3. Петренко-Лисак А.О. Соціальний простір у міждисциплінарному вимірі. – К.: Вадекс, 2013. – 400 с. 4. Як досліджувати публічні простори в Україні: напрями і методи. Практичний посібник / Кушніренко О., Петренко-Лисак А.О., Шутюк О. – К.: ВАДЕКС, 2020. – 38 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття (кейси), самостійна робота, написання розгорнуте есе.
Методи та критерії оцінювання
Робота на лекційних і практичних заняттях оцінюється по факту проведення, бали накопичуються протягом семестру. Контрольні роботи виконуються після вивчення тематичного блоку в межах годин самостійної роботи. Дослідницьке завдання виконується наприкінці семестру, результати презентуються на двох останніх за графіком навчання практичних заняттях в форматі міні-конференції. Підсумкове оцінювання: письмовий екзамен – 40 балів (мінімальний бал успішного складання екзамену – 24 бали). Умови допуску до підсумкового екзамену: студент не допускається до екзамену, якщо за семестр він набрав менше ніж 36 балів; такий студент допускається до екзамену за умови написання реферативної роботи (есе) та практичного завдання за змістом та обсягом відповідними до тематики неопрацьованих ним тем з дисципліни.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни