Урболабораторія 3: Регенерація міст
Освітня програма: Урбаністика та міське планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Урболабораторія 3: Регенерація міст
Код дисципліни
ВК 1.1.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: сутність та основні підходи до регенерації міського простору; особливості регенерації різних типів міського простору – колишніх індустріальних просторів, прибережних територій, районів масової житлової забудови; передумови та можливі наслідки реалізації мега-подій як драйвера міської регенерації; теоретичні основи та практичні приклади взаємозв’язку джентрифікації та регенерації міст тощо
Вміти: визначати формулювати і вирішувати проблеми неефективного використання міського простору; оцінювати значення та виявляти особливості проєктів регенерації міст в Україні з урахуванням світового досвіду; розробляти та захищати проєкти регенерації міських територій
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне вивчення обов’язкових навчальних дисциплін «Методи урбаністичних досліджень», «Теорія і практика планування», «Вступ до міського планування», «Планування міського землекористування та оцінка землі», а також дисциплін з вибіркового блоку «Урбаністична географія» «Урболабораторія 1: Просторовий аналіз» та «Урболабораторія 2. Міський дизайн».
2. Успішне проходження навчальних практик з методів набуття та обробки географічної інформації.
3. Володіння навичками роботи у спеціалізованому програмному середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Дана дисципліна покликана ознайомити студентів з ключовими теоретичними поглядами на регенерацію міст та прикладами того, як ці теорії впливають і пояснюють практику регенерації міських територій, забезпечити глибше розуміння факторів, що призводять до занепаду міст, підходів до політики відродження міських територій, розробки відповідних програм і проєктів, а також конфліктів, які можуть виникнути в процесі їх реалізації. Розглядаються різні типи міських територій – колишні індустріальні простори (браунфілди), прибережні території, райони масової житлової забудови, а також вплив мега-подій на регенерацію міст та її зв’язок із джентрифікацією. Викладання здійснюється через розгляд конкретних кейсів проєктів регенерації міст, що дозволяє зрозуміти особливості та проблемні моменти, зокрема соціально-культурні, політичні та економічні аспекти регенерації міських територій, взаємодію різних стейкхолдерів. Передбачається виконання групового проєкту з регенерації обраної ділянки міста та написання курсової роботи.
Рекомендована та необхідна література
1. Мезенцев К., Олійник Я., Мезенцева Н. (ред.) (2017). Урбаністична Україна: в епіцентрі просторових змін: монографія. Київ: Видавництво «Фенікс». 438 с.
2. Roberts P., Sykes H. (2008). Urban Regeneration: A Handbook. SAGE Publications. 320 p.
3. Leary M.E., McCarthy J. (eds.) (2020). The Routledge Companion to Urban Regeneration. Routledge. 616 p.
4. Colantonio A., Dixon T. (2010). Urban Regeneration and Social Sustainability: Best Practice from European Cities. Wiley-Blackwell. 334 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістових частини. Заняття проводяться у формі лекцій та практичних занять. Завершується дисципліна іспитом у письмовій формі.
Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на практичних заняттях, виконанні тематичної контрольної роботи, написанні та захисті курсової роботи.
Організація оцінювання: Робота на практичних заняттях оцінюється за результатами виконання, відповідно до графіку проведення практичних занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у письмовому форматі. Результати навчання за умови опанування на належному рівні оцінюються таким чином:
1. Перевірка та захист практичних робіт, включаючи груповий проєкт з регенерації обраної ділянки міста – від 20 до 30 балів.
2. Тематична контрольна робота – від 6 до 10 балів.
3. Написання та захист курсової роботи – від 10 до 20 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни