Фізика ґрунту

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Фізика ґрунту
Код дисципліни
ВБ 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР09. Вміти виконувати дослідження педосфери за допомогою кількісних методів аналізу
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування дисциплін «Вступ до ґрунтознавства», «Основи загальної та історичної геології», «Аналітична хімія», «Фізика з основами геофізики», «Геоморфологія», а також навчальної практики з основ польових природничо-географічних досліджень (Частина 5. «Ґрунтознавчі дослідження»); 2) навички польових досліджень ґрунтів, рельєфу та геологічної будови, знання методів дослідження ґрунту.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення навчальної дисципліни «Фізика ґрунту» є фізичні властивості і процеси, що проходять в ґрунті. Програма навчальної дисципліни складається з двох частин, перша з яких присвячена вивченню фізики твердої фази ґрунту, її компонентів, їх співвідношення та впливу на властивості ґрунтів. Друга частина розкриває питання гідрофізики та аерофізики ґрунтів, зокрема насичення та циркуляції води й газів у ґрунті, а також присвячена питанням тепло- і електрофізики ґрунтів й прикладним аспектам використання знань з фізики ґрунту в цілому. Вивчення дисципліни сприяє формуванню знань про ґрунти як фізичні тіла, розширенню та поглибленню знань про фізичні властивості та процеси, що проходять у ґрунтах. Оволодіння методами визначення фізичних властивостей ґрунту та їх практичне застосування дає змогу студентам визначати і аналізувати основні фізичні властивості і процеси, які відбуваються у ґрунтах, пропонувати способи і заходи покращення їх фізичного стану, розробляти шляхи мінімізації деградаційних процесів.
Рекомендована та необхідна література
1. Папіш І. Я. Практикум з фізики ґрунту. Ч. 1. Фізика твердої фази ґрунту. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. – 95 с. 2. Папіш І. Я. Практикум з фізики ґрунту. Ч. 2. Гідрофізика ґрунтів. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. – 37 с. 3. Підкова О.М. Методичні рекомендації для виконання практичних робіт з дисципліни «Фізика ґрунту». Ч.1: Фізика твердої фази ґрунту. – К.: ВГЛ Обрії, 2014. – 38 с. 4. Підкова О.М. Методичні рекомендації для виконання практичних робіт з дисципліни «Фізика ґрунту». Ч.2: Гідрофізика. – К.: Принт-Сервіс, 2019. – 44 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, модульні контрольні роботи, іспит. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовій формі. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 30 балів. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 30 балів до складання іспиту не допускаються. Для студентів, які набрали сумарно менше 30 балів (рекомендований мінімум) обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Петрович Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет