Еволюція біосфери Землі
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Еволюція біосфери Землі
Код дисципліни
ОК 18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю.
ПР06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери.
ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери.
ПР10. Аналізувати склад і будову педосфери на різних просторово-часових масштабах.
ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства..
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких обов’язкових дисциплін як «Геологія», «Ґрунтознавство», «Біогеографія»;
2) володіння елементарними навичками польових геологічних, палеонтологічних і ґрунтознавчих досліджень;
3) знання сучасної схеми періодизації геологічної історії Землі.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається із двох змістових модулів. Перший присвячений вивченню комплексу методів, використовуваних у дослідженнях еволюції біосфери Землі. Розглядаються поняття про пам’ятки та індикатори складових біосфери Землі та компонентів давньої природи, що впливали на її розвиток; поняття про неповноту палеонтологічного і палеогеографічного літопису як результат фрагментарності осадонакопичення, вибірковості та неповноти збереження органічних решток. Вивчаються проблема виникнення життя, його розвиток в археї і протерозої під впливом змін складу атмосфери, гідросфери та клімату, а також подальша його еволюція впродовж періодів палеозою під впливом процесів розвитку земної кори та кліматичних змін, фактори «великого вимирання видів» на рубежі палеозою та мезозою.
Другий модуль присвячений вивченню еволюції біоти впродовж періодів мезозою і кайнозою під впливом процесів розвитку земної кори та кліматичних змін, із розглядом філогенезу сучасних родів рослин і тварин та із особливим наголосом на останній період розвитку геологічної історії Землі – четвертинний (плейстоцен і голоцен), а також вивченню закономірностей і трендів в еволюції біосфери Землі під впливом геологічних і фізико-географічних чинників.
Рекомендована та необхідна література
1. Безусько Л.Г., Мосякін Л.В., Безусько А.Г. Закономірності та тенденції розвитку рослинного покриву України у пізньому плейстоцені та голоцені. – К. : Альтерпрес, 2011. – 448 с. 2. Екологічна геологія: підручник / За ред. М. М. Коржнева. К.: К. нац. ун-т, 2005. – 257 с. 3. Мороз С.А. Історія біосфери Землі: Книга 1: Теоретико-методологічні засади пізнання Навчальний посібник. У 2 кн. — К.: Заповіт, 1996. — 440 с. 4. Мороз С.А. Історія біосфери Землі: Книга 2: Геолого-палеонтологічний життєпис. Навчальний посібник. У 2 кн. — К.: Заповіт, 1996. — 422 с. 5. Палеонтологія, палеоекологія, еволюційна теорія, стратиграфія: Словник-довідник / За ред. В. П. Макридіна та І. С. Барскова. – Х.: Око, 1995. – 288 с. 6. Рудько Г. І., Гамеляк І. П. Основи загальної, інженерної та екологічної геології: Навч. посібник. – Чернівці: Букрек, 2003. – 423 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, модульні контрольні роботи, залік. Підсумкове оцінювання у формі заліку проводиться у письмовій формі. Максимальна кількість балів на заліку – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 30 балів.
Обов’язковим для заліку є здача всіх практичних робіт, передбачених робочою програмою і написання модульних контрольних робіт. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 30 балів. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум, до складання заліку не допускаються.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Петрівна
Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет