Біогеографія України
Освітня програма: Природнича географія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Біогеографія України
Код дисципліни
ОК 41
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р01. Знати, розуміти і вміти використовувати на практиці базові поняття з теорії географії, а також світоглядних наук
Р03. Пояснювати особливості організації географічного простору
Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових.
Р08. Застосовувати моделі, методи фізики, хімії, геології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних та суспільних процесів формування і розвитку геосфер.
Р09. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер (у відповідності до професійного спрямування) на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне засвоєння дисциплін «Метеорологія», «Топографія», «Ґрунтознавство», «Біогеографія», «Геоморфологія», «Картографія», «Основи геоекології», «Основи ГІС», «Ландшафтознавство»; 2. Вміти аналізувати особливості природних та антропогенних процесів у географічні оболонці, вміти здійснювати комплексну оцінку стану геокомпонентів та прогнозувати зміни у них; 3. Знати основні особливості функціонування природних геосистем України, що зазнають впливу антропогенної діяльності; принципи та методи забезпечення сталого розвитку територій; 4. Знати сучасні кількісні та якісні методи географічних досліджень, вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності; вміти моделювати об’єкти і процеси, застосовуючи сучасні кількісні та якісні методи та геоінформаційні технології.
Зміст навчальної дисципліни
Біогеографія України є складовою циклу професійної підготовки фахівців в сфері географії. Знання основних її положень необхідне для вирішення широкого кола завдань з національного природокористування, охорони природи, екологічного моніторингу, природопізнавального туризму тощо. Навчальна дисципліна присвячена вивченню історії становлення й територіальних особливостей флори, фауни, рослинності, тваринного населення, біотопів, оселищ в Україні. Її опанування забезпечує розуміння екологічних передумов та факторів розподілу «живої речовини» в Україні та її місця в Європейському й міжнародному біогеографічному просторі та надає можливість засвоєння знань про особливості антропогенних змін та перетворень органічного світу, окреслює шляхи й механізми збереження національного біорізноманіття.
Рекомендована та необхідна література
1. Гродзинський Д.М.. Біогеографічні аспекти рослинного і тваринного світу України. Київський географічний щорічник. – Випуск 1. – 2002. – С.7-31.
2. Кукурудза С.І. Біогеографія: Підручник. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. – 504 с.
3. Поліщук В., Багнюк В. Біогеографічне районування України // Розбудова екомережі України. – К., 1999. – С. 37-42.
4. Удра І.Х. Біогеографічне районування території України // Укр. геогр. журн.. – 1997. - №4.
5. Шеляг-Сосонко Ю.Р. Головні риси екомережі України //Розбудова екомережі України – К.: Програма розвитку ООН. Проект «Екомережі», 1999. – 272с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, аналітична робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій формі,оцінювання практичних робіт, МКР, залік. Рекомендований мінімум для допуску - 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів за питаннями пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час іспиту – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Євген
Юрійович
Циганок
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет