Ґрунти України

Освітня програма: Природнича географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Ґрунти України
Код дисципліни
ОК 38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Р01. Знати, розуміти і вміти використовувати на практиці базові поняття з теорії географії, а також світоглядних наук. Р05. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області географічних наук. Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. Р08. Застосовувати моделі, методи фізики, хімії, геології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних та суспільних процесів формування і розвитку геосфер. Р09. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер (у відповідності до професійного спрямування) на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи ґрунтознавства і географії ґрунтів, загальної геоморфології, геології, кліматології, біогеографії, а також володіти теоретичними знаннями з фізичної географії України, мати уявлення про географічні особливості і специфіку окремих природних зон; 2) вміти встановлювати зв’язок, проводити аналіз і кореляцію між чинниками ґрунтоутворення і ґрунтами, які формуються відповідно до них, читати і аналізувати ґрунтові карти; 3) володіти елементарними навичками польових ґрунтових досліджень, опису ґрунтових профілів, системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни охоплює широкий спектр питань від загальних закономірностей поширення ґрунтів на території України, таксономічних одиниць і підходів до класифікації ґрунтів, чинників ґрунтоутворення окремих природних зон і ґрунтів у їх межах до сучасного стану, використання і охорони ґрунтів України. Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовому модулі розглядаються основи географії ґрунтів, ґрунтово-географічне і агроґрунтове районування, класифікація і морфологія ґрунтів України, сучасний стан ґрунтової картографії у державі. Також вивчаються чинники ґрунтоутворення, генезис, властивості і використання ґрунтів зони мішаних лісів України. Другий змістовий модуль присвячений розгляду чинників ґрунтоутворення, ґенези, властивостей і використання ґрунтів зони широколистяних лісів, Лісостепу і Степу України, Карпат і Кримських гір. Також окремо розглядаються азональні ґрунти. Окрему увагу присвячено аналізу сучасного екологічного стану ґрунтів, основних деградаційних процесів їх, розгляду заходів раціонального використання і охорони ґрунтів України.
Рекомендована та необхідна література
1. Ґрунти України: властивості, генезис, менеджмент родючості. Навчальний посібник / За ред. В. І. Купчика. – К.: Кондор, 2010. – 414 с. 2. Маринич О. М. Фізична географія України / О. М. Маринич, П. Г. Шищенко. – К. : Знання, 2006. – 511 с. 3. Паньків З. П. Ґрунти України: навчально-методичний посібник / З. П. Паньків. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 112 с 4. Практикум з ґрунтознавства : Навчальний посібник / За ред. Д. Г. Тихоненка. – Х.: Майдан, 2009 . – 448 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Практичні роботи, модульні контрольні роботи, іспит. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 26 балів. Обов’язковим для іспиту є здача всіх практичних робіт, передбачених робочою програмою, і написання модульних контрольних робіт. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 34 балів. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум, до складання іспиту не допускаються.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Тетяна Миколаївна Лаврук
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет