Географія транспорту і торгівлі

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія транспорту і торгівлі
Код дисципліни
ВК 1.3.9.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Завдання вивчення дисципліни полягає у набутті студентами знань щодо сучасного стану і перспектив розвитку транспортного комплексу та споживчого ринку України, а саме у: здатності досліджувати регіональні ринки продовольчих і непродовольчих товарів та розвитку транспортної інфраструктури; здатності визначати, формулювати і вирішувати проблеми функціонування транспортного комплексу і торгівлі України та світу; здатності аналізувати функціональну структуру транспортного комплексу та торгівлі України; здатності до узагальнень матеріалів польових спостережень щодо функціонування транспорту й торгівлі в Україні та її окремих регіонах, звітування про їхні результати; здатності при вивченні транспортного комплексу та споживчого ринку України доцільно і критично використовувати географічні поняття, концепції, парадигми, теорії, ідеї, принципи для пояснення явищ і процесів на різних просторових рівнях (глобальному, регіональному, державному, локальному).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів “Соціально-економічна географія України”, “Суспільна географія”, "Економічна географія", “Географія населення та розселення”, «Теорії розміщення та регіональної економіки»; вміти кількісно і якісно аналізувати особливості природних та суспільних процесів у географічні оболонці, розробляти, керувати та управляти проектами географічної та міждисциплінарної спрямованості, оцінювати і забезпечувати якість робіт, вміти здійснювати комплексну оцінку та моніторинг ресурсів, прогнозувати розвиток географічних процесів і явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна спрямована на отримання знань щодо функцій транспорту і торгівлі в ринковій економіці, їх значенні і ролі в реалізації державної регіональної політики, закономірностей та чинників розвитку і розміщення транспорту і торгівлі в Україні та її складових на рівні окремих регіонів. Викладаються географічні проблеми просторової організації транспортної системи та торгівлі України. Розглядаються теоретико-методологічні засади дослідження транспорту і торгівлі, історія їх розвитку, основні показники, особливості функціонування, роль та значення окремих видів у міжнародному поділі праці та структурі національного господарства України. Розглядається вплив транспортних й інфраструктурних мереж та систем на формування геополітики і геостратегії регіонів світу, територіальної організації виробництва, просторових соціально-економічних пропорцій та систем розселення в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Географія світового господарства (з основами економіки: Навч. пос. / за ред. Я.Б. Олійника, І.Г. Смірнова. – К.: Знання, 2011. – 640 с. 2. Дорошенко В.І. Географія внутрішньої торгівлі. – К., 2005. – 101с. 3. Дорошенко В.І. Географія транспорту: навч.посіб. / В.І. Дорошенко, К.Д. Діденко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. – К.: Київський університет, 2010. – 183 с. 4. Яцківський Л.Ю., Зеркалов Д.В. Загальний курс транспорту. Книга 2. Навчальний посібник. – К.: Арістей, 2007. – 504 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота, дискусії
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій, семінарських занять. Завершується дисципліна – заліком. Упродовж семестру, після завершення відповідних змістовних модулів, проводяться модульні контрольні роботи у письмовій формі. Максимальна кількість балів, що виставляється за 1-й і 2-й змістовні модулі – 30 балів. Завершується дисципліна заліком в усній формі. Максимальна кількість балів на заліку – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на залік). Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів, до складання заліку не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 35 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни