Географія глобальних виробничих систем

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія глобальних виробничих систем
Код дисципліни
ВК 1.1.10.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Завдання дисципліни полягають у тому, щоб закріпити понятійно-термінологічний апарат предметно-об’єктної області географії глобальних виробничих систем; сформувати навики пошуку, оброблення й аналізу інформації про особливості функціонування ТНК з різних джерел; сформувати уявлення про глобальні виробничі системи світового господарства, їх галузеву і територіальну структуру, розуміти і осмислювати світоглядні концепції, які здійснювали та здійснюють вплив на формування процесів транснаціоналізації; застосовувати набуті знання для вирішення практичних ситуацій, вміти використовувати інформаційні та комунікаційні технології при дослідженні глобальних виробничих систем; застосовувати знання і розуміння основних характеристик і процесів транснаціоналізації для аналізу глобальних та регіональнихтенденцій господарського розвитку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Географія світового господарства», «Суспільна географія (Human geography)», «Економічна географія», «Математико-статистичні методи в географії», «Географія країн Глобального Півдня», «Географія країн Глобальної Півночі», «Соціальна географія (Social geography)». 2. Вміти кількісно і якісно аналізувати особливості природних та суспільних процесів у географічні оболонці, розробляти, керувати та управляти проектами географічної та міждисциплінарної спрямованості, оцінювати і забезпечувати якість робіт, вміти здійснювати комплексну оцінку та моніторинг ресурсів, прогнозувати розвиток географічних процесів і явищ; 3. Знати основні принципи функціонування секторів світового господарства, галузевої структури господарства окремих країн та регіонів, здійснювати моніторинг глобальних форм співробітництва.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна передбачає вивчення галузевої і територіальної структури глобальних виробничих систем світового господарства, процесів транснаціоналізації, особливостей діяльності ТНК в господарствах країн різного рівня розвитку. Дисципліна спрямована на формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, оцінювати параметри економічної ефективності діяльності ТНК; проводити ситуаційний аналіз та визначати можливі варіанти ефективнішого вирішення завдань і проблем корпорації. Окремими складовими дисципліни є вивчення концептуальних засад географії глобальних виробничих систем, географічних та галузевих особливостей сучасних процесів транснаціоналізації, внутрішніх механізмів функціонування та особливостей менеджменту ТНК, каналів взаємодії ТНК із зовнішнім середовищем, позицій України в процесах транснаціоналізації.
Рекомендована та необхідна література
1.Географія світового господарства (з основами економіки): Навч. пос. / За ред. Я.Б. Олійника, І.Г. Смирнова – К.: Знання, 2014. – 637 с. 2. Рогач О. Транснаціональні корпорації та економічне зростання. – К.: ВПЦ Київський університет, 2001. – 144с. 3. Рут Френклін Р., Філіпенко А. Міжнародна торгівля та інвестиції: Пер. з англ. - К.: Основи, 1998.-743 с. 4. Світове господарство в умовах глобалізації: Монографія / Кол. Авт.; за ред. Я.Б.Олійника, Б.П.Яценка, В.К.Бабарицької. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2004. – 145 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, презентація, вирішення конкретних задач та ситуацій, аналітична робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у формі лекцій, семінарських занять, розв’язування конкретних задач та ситуацій, передбачено виконання індивідуального завдання у форматі презентації. Завершується дисципліна – заліком. Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Для визначення рівня досягнення результатів навчання, студенти презентують результати свого наукового дослідження та демонструють набуті навички. Умовою складання заліку та, відповідно, отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни, є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів, при цьому, оцінка за результати навчання не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни