Україна та країни світу: геополітичне та геоекономічне позиціонування

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Україна та країни світу: геополітичне та геоекономічне позиціонування
Код дисципліни
ВК 1.1.8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Завдання дисципліни полягають у визначенні координат євроінтеграційної та євроатлантичної стратегій (й зв’язку між ними) міжнародного співробітництва України за трьома головними вимірами: геополітичним, економічним та безпековим та поглибленні дослідження геополітичних версій суверенності, «буферності» та багатовекторності геополітичного позиціонування України з отриманим навику щодо реалізації свого права і обов'язку як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку; осмисленні провідних чинників, впливи та роль яких важливо враховувати для утвердження України як серйозного геополітичного актора на світовій арені із сильним та ясним геополітичним і геоекономічним позиціонуванням як держави.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Історико-географічні основи формування політичної карти світу», «Географія міжнародної мобільності», «Методи країнознавчих та політико-географічних досліджень». 2. Вміти застосовувати прості кількісні та якісні методи при дослідженні геосистем і процесів в них; 3. Знати і застосовувати географічні поняття, концепції, парадигми, теорії, ідеї, принципи для пояснення явищ і процесів на різних просторових рівнях (глобальному, регіональному, державному, локальному).
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню теоретичного та практичного матеріалу для розкриття сутності та засадничих особливостей геополітичного та геоекономічного позиціонування держави, зокрема України, в світових процесах різного ієрархічного рівня (регіонального, глобального). Дисципліна спрямована на формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і вирішувати проблеми у сфері прикладних політико-географічних досліджень, зокрема дослідження суверенності, “буферності” чи багатовекторності геополітичного та геоекономічного позиціонування, проблем стратегічного партнерства країн, сутності чинників дво- та багатосторонніх відносин в державницьких стратегіях зовнішньої політики. Окремими складовими дисципліни є вивчення іміджевої складової геополітичного та геоекономічного позиціонування України в процесах міжнародної взаємодії.
Рекомендована та необхідна література
1. A Companion to Political Geography. Ed. by J. Agnew, K. Mitchell, G.Toal. Blackwell Publ. Oxford, 2008. 2. Agnew John. Place and Politics/John Agnew – Boston. Allen&Unwin. 1987/ 267 p. 3. Nye Josef S.. The future of Power. Publ. Affairs N.Y. 2011. 4. Key Concepts in Political Geography / C.Gallaher, C.Dahlman, M.Gilmartin, A.Mountz, P.Shirlow – Los Angeles / London / New Deli / Singapore / Washington DC, SAGE. 2012.378 p. 5. Дністрянський М.С. Політична географія та геополітика України: навч. посіб. / М.С.Дністрянський. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, дискусія, вирішення конкретних задач та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій, семінарських занять, розв’язування конкретних задач та ситуацій, передбачено виконання індивідуального завдання, що виконується у форматі творчої аналітичної роботи та подається у вигляді презентації. По закінченню роботи над двома змістовними частинами проводиться захист курсової роботи. Завершується дисципліна – іспитом. Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями або у формі тестів. Для визначення рівня досягнення результатів навчання, студенти презентують результати свого наукового дослідження та демонструють набуті навички.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни