Міжнародне сімейне право

Освітня програма: Міжнародне приватне право

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Міжнародне сімейне право
Код дисципліни
ОК 8
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Демонструвати знання про різні правові системи, розуміння причин їхньої множинності, а також механізми взаємодії; знання характеристик міжнародної нормативної системи та місця в ньому міжнародного права. ПРН 2. Демонструвати розуміння теоретичних підходів до співвідношення національного та міжнародного права та практичних засобів забезпечення їхньої взаємодії. ПРН 3. Приймати обґрунтовані рішення в правотворчій та правозастосовній сферах юридичної діяльності, усвідомлюючи їх етичні наслідки для різних суб’єктів національного та міжнародного приватного права. ПРН 7. Визначати зміст та юридичну природу національних нормативно-правових актів, міжнародних договорів та інших міжнародних документів, виявляти колізії між нормами міжнародних договорів, між нормами міжнародного договору та актами національного законодавства, а також пропонувати шляхи їх вирішення. ПРН 10. Демонструвати досконале знання юридичної етики та здатність керуватися нею в повсякденній юридичній діяльності.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
• знання основ міжнародного приватного права, його принципів та джерел; цивільного права та сімейного права. • вміння аналізувати та встановлювати зміст прав та обов’язків суб’єктів міжнародного сімейного права згідно з колізійними та матеріально-правовими положеннями внутрішнього законодавства України та іноземних країн, міжнародних договорів та міжнародних звичаїв; пропонувати способи вирішення сімейних спорів з іноземним елементом; • володіти елементарними навичками аналітичного дослідження систем міжнародного приватного права та міжнародних приватноправових відносин, цивільного та сімейного права.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Міжнародне сімейне право» належить до переліку обов’язкових дисциплін для студентів спеціальності «Міжнародне право» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» освітньої програми «Міжнародне приватне право» і тісно взаємодіє з такими дисциплінами, як «Теорія і практика міжнародного приватного права», «Міжнародний цивільний процес», «Вирішення спорів у міжнародному приватному праві (практикум)», «Адвокатура в Україні та у правових системах інших країн», вона пов’язана з вивченням ряду інших дисциплін, зокрема вибіркових компонентів освітньої програми. Предметом навчальної дисципліни є вивчення сучасної судової практики застосування колізійних, матеріальних норм міжнародного сімейного права.
Рекомендована та необхідна література
1. Міжнародне сімейне право: принципи та особливості колізійного і уніфікаційного регулювання: монографія / В. Я. Калакура. – К.: Алерта, 2017. – 434 с. 2. Міжнародне приватне право: підручник. – 2-ге видання. – К.: Алерта, 2014. – 656 с. ( у співавторстві з Довгертом А.С., Кисілем В.І. та іншими) 3. Міжнародне сімейне право // Міжнародне приватне право. Особлива частина: підручник / за ред. А.С. Довгерта і В.І. Кисіля. – К.: Алерта, 2013. – С.267 – 296. 4. Міжнародне приватне право. Науково-практичний коментар Закону / за ред. доктора юридичних наук, проф. А.Довгерта. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2008. – 352 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, вирішення практичних казусів, виконання завдань самостійної роботи; виконання групових завдань-симуляцій
Методи та критерії оцінювання
Навчальна дисципліна «Міжнародне сімейне право» оцінюється за модульно - рейтинговою системою. Поточний контроль: оцінювання роботи на семінарських і практичних заняттях; виконання самостійної роботи; написання студентами модульних контрольних робіт. У змістовий модуль 1 «Загальні положення міжнародного сіменого права» (ЗМ 1) входять теми 1–5, а у змістовий модуль 2 «Окремі види сімейних відносин в міжнародному сімейному праві» (ЗМ 2) – теми 6–9; кожен з модулів завершується модульною контрольною роботою. Формою підсумкового контролю з дисципліни «Міжнародне сімейне право» є іспит. На іспит виносяться лекційні питання, питання семінарських (практичних) занять, самостійної роботи. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 – бальною шкалою: 60 балів – робота протягом семестру; 40 балів – іспит.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни