Мегатренди та актори міжнародної політики

Освітня програма: Міжнародні відносини

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Мегатренди та актори міжнародної політики
Код дисципліни
ВБ 28
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 6. Вміти визначати та прогнозувати політичні, дипломатичні, безпекові, суспільні й інші ризики у сфері міжнародних відносин та глобального розвитку. ПРН 8. Готувати аналітичні довідки, звіти та інші документи про стан міжнародних відносин та світової політики. ПРН 11. Проводити підготовку, розробку та реалізацію проектів прикладних досліджень міжнародних відносин, зовнішньої та світової політики.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати поняття й природу мегатрендів і теорій глобального розвитку, основні теоретичні підходи до вивчення мегатрендів та акторів міжнародної політики в міжнародно-політичній науці, методи дослідження. Знати основні тенденції та проблеми, пов’язані з діяльністю метагрендів та акторів міжнародної політики. Знати виявлення, які процеси породжуються діяльністю різних метагрендів. Розуміти сучасний стан політичної системи світу, роль різних метагрендів в цій системі. Аналізувати діяльність метагрендів та акторів міжнародної політики. Критично оцінювати різні теоретичні школи й підходи, що існують у міжнародно-політичній науці по даній проблемі. Застосовувати теоретичні знання для аналізу сучасних мегетрендів, пов’язаних з діяльністю різних акторів. Уміти викладати проблему й підходи до її рішення в різних видах документів (аналітичні записки, сценарні варіанти розвитку подій і т.п.), а також виступати з доповідями на науково-практичних дискусіях.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовний модуль 1. 1. Глобалізація як чинник глобального розвитку. 2. Поняття глобального розвитку та його системний характер. 3. Основні парадигми дослідження глобального розвитку. 4. Становлення дискурсу планетарних проблем і планетарної ідеології. 5. Глобалістика як нова інтегральна наука про сучасний світ. Етапи розвитку, основні теорії глобального розвитку. 6. Сучасні тренди глобального розвитку. Змістовний модуль 2. 1. Світова політика як феномен глобального світу і як категорія аналізу політичних інститутів і процесів глобального рівня Мегатренди світової політики. 2. Формування взаємозалежного світу. Глобальні проблеми, глобальні ризики, глобальні виклики.
Рекомендована та необхідна література
1. Глобальні тренди міжнародних відносин. Монографія. К.:Вадекс, 2020.- 524 с. 2. Мегатренды мировой политики и их развитие в ХХІ веке: Учеб. Пособие М41 для студентов вузов/ Под ред. М.М. Лебедевой. – М.: Издательство «Аспект Пресс», 2019. – 400 с. 3. Баталов Э. Я. Современные глобальные тренды и новое сознание // Международные процессы. Том 10, № 1 (28). Январь-апрель 2012. 4. Гелл Д., Е. МакГрю, Д. Голдбрайт, Дж.Перратон. Глобальні трансформації. Політика, економіка, культура. Пер. з англ. Переднє слово Ю. Павленка. – К.: Фенікс, 2003. 5. Глобалізація і сучасний міжнародний процес/ за заг.ред. проф. Б.Гуменюка і проф. С.Шергіна. – К.: Університет «Україна», 2009. – 508 с. 6. Мегатренды. Основные траетории эволюции мирового порядка в ХХ1 веке Основные траектории эволюции мирового порядка в ХХ1 веке: Учебник / под ред. Т.А.Шаклеиной, А.А.Байкова. – М.:ЗАО Издательство «Аспет Пресс», 2013. – 488 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, презентації.
Методи та критерії оцінювання
1. Усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, дискусія, задачі: до 30 балів. 2. Виконання індивідуальної самостійної роботи (презентація): до 10 балів. 3.Модульна контрольна робота (тест): до 20 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни