Захист прав мігрантів, іноземців, біженців і переміщених осіб

Освітня програма: Міжнародне право (ОКР магістр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Захист прав мігрантів, іноземців, біженців і переміщених осіб
Код дисципліни
ДВС.5.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати поняття та основні категорії міжнародного міграційного права; основні категорії мігрантів; специфіку нормативного регулювання зовнішньої та внутрішньої міграції; зміст та особливості застосування основних міжнародних договорів і нормативно-правових актів України з питань міграції та захисту прав мігрантів; зміст і стан додержання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері міграції та захисту прав мігрантів, іноземців, біженців і переміщених осіб; проблеми неврегульованої (нелегальної) міграції та торгівлі людьми та способи попередження цих явищ і боротьби з ними; особливості інституційного супроводу міграційних процесів
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи курсів «Міжнародне публічне право (основи теорії)», «Міжнародне публічне право (основні галузі та інститути)», «Право міжнародних договорів», а також теоретичні основи міжнародного захисту прав людини. 2. Вміти аналізувати та встановлювати зміст прав та зобов’язань суб’єктів міжнародного права, застосовувати норми та принципи міжнародного права, а також рішення міжнародних судів для вирішення конкретних завдань, аналізувати та встановлювати зміст актів законодавства України та іноземних держав. 3. Володіти базовими навичками правового аналізу та синтезу, критичного мислення, обробки значного обсягу правового матеріалу задля формування власних висновків та пропозицій.
Зміст навчальної дисципліни
Тематичний план дисципліни: 1. Основні категорії осіб та населення у міжнародному праві та за національним законодавством України 2. Інститут громадянства в міжнародному праві та національних правових системах 3. Множинне громадянство: поняття, причини виникнення та правові наслідки 4. Апатризм. Правовий статус осіб без громадянства 5. Державний суверенітет і свобода пересування: проблеми взаємодії 6. Правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні 7. Питання притулку у міжнародному та національному праві 8. Правовий статус біженців
Рекомендована та необхідна література
1. Поєдинок О. Р. Законодавство України про захист прав біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, у світлі її міжнародних зобов’язань / О. Р. Поєдинок // Актуальні проблеми політики. – 2012. – № 47. – С. 216–228. 2. Поєдинок О. Р. Інститут міжнародно-правового захисту прав біженців: місце у системі міжнародного права, сучасний стан і перспективи розвитку / О. Р. Поєдинок // Альманах міжнародного права. – 2010. – Вип. 2. – С. 250–262. 3. Поєдинок О. Р. Законодавство України про біженців у світлі міжнародно-правових стандартів захисту: недоліки та шляхи вдосконалення / О. Р. Поєдинок // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Вип. 50. – Одеса : Юридична література, 2009. – С. 453–459.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Поточний контроль: усні відповіді (до 20 балів), індивідуальні письмові завдання (до 20 балів), підсумкова модульна контрольна робота (до 20 балів). Формою підсумкового контролю є залік. Залік проводиться письмово. Відповідь студента на заліку оцінюється максимально в 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни