Права людини в міжнародному праві

Освітня програма: Міжнародне право (ОКР бакалавр, мова програми - українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Права людини в міжнародному праві
Код дисципліни
ДВС.3.09.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати ключові поняття та тлумачити зміст ключових документів та норм міжнародного права прав людини. Знати основні тенденції й закономірності розвитку міжнародного права прав людини. Знати особливості та спільні закономірності розвитку міжнародного права прав людини на універсальному та регіональному рівні. Здійснювати поглиблений аналіз, зокрема порівняльно-правовий, міжнародного права та національного права України з прав людини. Вміти визначати зміст міжнародних зобов’язань суб’єктів міжнародного права з прав людини. Вміти аналізувати міжнародну судову практику та практики інших міжнародних організацій при здійсненні міжнародної юрисдикції з прав людини. Готувати довідки та рекомендації з питань міжнародного права прав людини для органів державної влади України. Володіти навичками ведення дискусії з широкою науковою спільнотою та громадськістю з питань міжнародного та національного правового регулювання прав людини.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1.Знати навчальні дисципліни: «Історія політичних і правових вчень», «Вступ до спеціальності «Міжнародне право», «Історія міжнародного права», «Міжнародне публічне право. Основи теорії». 2. Вміти логічно обґрунтовувати та висловлювати свою точку зору з проблематики міжнародного права прав людини; використовувати юридичні поняття та категорії, що застосовуються у сфері міжнародних відносин щодо прав людини; тлумачити нормативний зміст і юридичну природу основних міжнародно-правових актів з питань захисту прав людини. 3. Аналізувати ситуації з дотриманням прав людини та ідентифікувати випадки порушення прав людини. 4. Володіти елементарними навичками юридичного аналізу та синтезу, критичного мислення, опрацьовування значного масиву правового матеріалу з наданням власних висновків та пропозицій.
Зміст навчальної дисципліни
Тематичний план дисципліни: 1.Права людини в історії людства 2. Міжнародне право прав людини як галузь міжнародного публічного права 3. Теоретико-правові засади прав людини 4. Статус фізичної особи в міжнародному праві 5. Система захисту прав людини Ліги Націй та ООН 6. Загальна декларація прав людини 1948 р. та права, свободи і обов’язки людини і громадянина в Конституції України 1996 р. 7. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права. Факультативний протокол 1966 р. 8. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 р. Факультативний протокол 2008 р. 9. Європейська система захисту прав людини 10. Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 р. Європейський суд з прав людини
Рекомендована та необхідна література
1. Мицик В.В. Права людини у міжнародному праві. Міжнародно-правові механізми захисту. Підручник для ВУЗів. – К., 2010. – 722 с. 2. Мицик В.В. Права національних меншин у міжнародному праві. Монографія. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2004. – 287 с. 3. Міжнародне публічне право: підручник: у 2 томах /[В.В. Мицик, М.В., Буроменський, М.М. Гнатовський та ін.]; за ред. В.В. Мицика. Т. 2: Основні галузі. – Харків: Право, 2019; (2-ге видання, змінене 2020). – C.93-153. 4. Буткевич В.Г., Мицик В.В., Задорожній О.В. Міжнародне право. Основні галузі. Підручник / За ред. В.Г. Буткевича. – К.: Либідь, 2004. – C.196-258. 5. Міжнародне публічне право. Міжнародний захист прав людини : посіб. для підгот. до зовн. незалеж. оцінювання / Т. Л. Сироїд, О. А. Гавриленко, Л. О. Фоміна ; за заг. ред. Т. Л. Сироїд. – 4-те вид., перероб. і допов. – Харків : Право, 2021. – С. 303-456.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Поточний контроль: усні відповіді (до 20 балів), індивідуальні письмові завдання (до 20 балів), підсумкова модульна контрольна робота (до 20 балів). Формою підсумкового контролю є іспит. Іспит проводиться письмово. Відповідь студента на іспиті оцінюється максимально в 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни