Моделювання і прогнозування стану довкілля

Освітня програма: ЕКОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Моделювання і прогнозування стану довкілля
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР02. Розуміти основні екологічні закони, правила та принципи охорони довкілля та природокористування. ПР03. Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідно для аналізу та прийняття рішень в сфері екології, охорон довкілля та оптимального природокористування. ПР04. Використовувати принципи управління, на яких базується система екологічної безпеки. ПР07. Розв’язувати проблеми у сфері захисту навколишнього середовища із застосуванням загальноприйнятих та/або стандартних підходів та міжнародного і вітчизняного досвіду. ПР09. Демонструвати навички оцінювання непередбачуваних екологічних проблем і обдуманого вибору шляхів їх вирішення. ПР10. Уміти застосовувати програмні засоби, ГІСтехнології та ресурси Інтернету для інформаційного забезпечення екологічних досліджень. ПР11. Уміти прогнозувати вплив технологічних процесів та виробництв на навколишнє середовище.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування таких навчальних дисциплін як,фізична, неорганічна та загальна хімії, вища математика, фізика, біохімія, загальна екологія, ґрунтознавство, метеорологія та кліматологія, моніторинг довкілля, інформатика.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню типів моделювання природних процесів, моделюванню стану різних екосистем, методів та засобів. Сьогодні неможливо вирішувати складні проблеми, що виникають при дослідженні стану біосфери та її компонентів, а також процесів, що проходять в цій складній системі, без сучасних методів інформатики, системного аналізу, методів фізичного і математичного моделювання, а на їхній основі прогнозування станів цих складних систем. Розглядаються загальні принципи дослідження та розробки методів моделювання стану середовища з метою послаблення шкідливого впливу на довкілля. Надаються знання про те, що прогнозуючи майбутній стан окремих екосистем і біоценозів, як на основі аналізу їхніх змін в минулому, так і на основі глибокого вивчення сучасних характеристик, екологічні дослідження дають можливість виробити необхідні рекомендації для створення нових, науково обґрунтованих форм (технологій) взаємодії людини з природою.
Рекомендована та необхідна література
1. Біляєв, М. М. Моделювання і прогнозування стану довкілля: підручник для студентів вищ. навч. закладів / М. М. Біляєв, В. В. Біляєва, П. С. Кіріченко. – Кривий Ріг: Видавець Р.А.Козлов, 2016. – 207 с. 2. Скіп Б.В., Філіпчук Т.В. Моделювання та прогнозування стану довкілля. Практикум. –Чернівці: Рута, 2006. – 68 с. 3. Лаврик В.І. Методи математичного моделювання в екології. – К.: КМ Академія, 2002. – 203 с. 4. Богобоящий В.В., Курбанов К.Р., Палій П.Б., Шмандій В.М. Принципи моделювання та прогнозування в екології: Підручник. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 216 с. 5. Ковальчук П.І. Моделювання і прогнозування стану навколишнього середовища. Навч. посібник. – К.: Либідь, 2003. – 208 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1: РН 1.1-1.2. – 10 / 5 балів. 2. Модульна контрольна робота 2: РН 1.3-1.4 – 10 / 5 балів. 3. Модульна контрольна робота 3: РН 1.5 – 10 / 5 балів. 4. Практичні роботи (звіт): РН 2.1-3.1 – 20 балів / 10 балів. 5. Самостійна робота (проміжне тестування): РН 4.1 – 10 балів / 5 балів. Підсумкове оцінювання у формі іспиту
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни