Моделі та побудова систем інформаційної безпеки

Освітня програма: Прикладна фізика та наноматеріали

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Моделі та побудова систем інформаційної безпеки
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
11 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Здобувач освіти повинен знати: Особливості сучасних інформаційних систем як об’єкту захисту. Основні загрози безпеці інформації в інформаційних системах. Забезпечення захисту інформації в захищених інформаційних системах. Основні підсистеми систем захисту даних.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Моделі та побудова систем інформаційної безпеки» є частиною вибіркового блоку дисциплін для ОНП Інформаційна безпека телекомунікаційних систем і мереж і використовує результати вивчення дисциплін: «Вища математика», «Загальна фізика», “Електромагнітна сумісність радіоелектронних засобів і комплексів”, “Сигнали та процеси в радіотехніці”, “Електродинаміка та поширення радіохвиль”, “Радіоелектронні системи”, “Основи теорії передавання інформації”, “Радіоприймальні пристрої з цифровим обробленням сигналів”.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчення теоретичних основ гарантовано захищених інформаційних систем і технологій; загальних підходів та вимог нормативних документів, що регламентують питання забезпечення їх безпеки в Україні та у світі; вивчення, ефективне застосування і реалізація сучасної методології, моделей, методів системного аналізу та проектування захищених інформаційних систем і технологій є метою цієї дисципліни. Вивчення дисципліни «Моделі та побудова систем інформаційної безпеки» дозволяє зрозуміти структуру нормативно-правової бази, яка регламентує використання формальних моделей безпеки та принципів їх використання в комп'ютерних та інформаційних системах та технологіях та принципи побудови архітектури існуючих захищених комп’ютерних систем та моделі опису функціонування електронних і комп'ютерних систем тощо.
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1. Богуш Б.М., Довидьков О.А. Теоретичні основи захищених інформаційних технологій. –К. ДУІКТ, 2005. - 414 с. 2. Богуш Б.М., Довидков О.А. Проектування захищених інформаційних систем і мереж. -К.: ДУІКТ, 2005. - 111 с. 3. Грайворонський М.В., Новіков О.М. Безпека інформаційно-комунікаційних систем.-К.:Видавнича група BHV, 2009 .-608c. 4. Основи управління інформаційною безпекою: навч. посібник / А.М. Гребенюк, Л.В. Рибальченко. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутріш. справ, 2020. – 144 с. 5. Комплексні системи захисту інформації в інформацій-но-телекомунікаційних системах: Навчальний посібник / В. Д. Козюра, В. О. Хорошко, М. Є. Шелест, Ю. М. Ткач, Я.Ю. Усов. – Ніжин: ФОП Лук’яненко В.В., ТПК «Орхідея», 2019. – 144 с. 6. Згуровський М.З., Панкратова Н.Д. Основи системного аналізу. –К.: Видавнича група BHV, 2007. -544с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекцій – 30 год. Семінарські заняття – 20 год. Самостійна робота - 120 год.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: контроль здійснюється за таким принципом. Навчальний семестр має два змістовних модуля: у змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-5, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) входять теми 6-10. Після завершення відповідних тем проводяться письмові модульні контрольні роботи. Обов’язковим для допуску до екзамену є написання модульних контрольних робіт з кількістю балів не менше 5 та 15 балів відповідно. - підсумкове оцінювання (у формі екзамену): форма екзамену – письмово-усна. Екзаменаційний білет складається із 4 питань, питання оцінюються: перше – до 10, друге – до 10, третє – до 10 балів, четверте – до 10 балів. Всього за іспиті можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за результатами навчання 2 [вміння] і 3 [комунікативність та відповідальність] не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня (23 і 5 балів відповідно), оцінка за екзамен не може бути меншою 15 балів.
Мова викладання
Українська