ХВИЛЬОВІ ТА КОЛИВАЛЬНІ ПРОЦЕСИ

Освітня програма: Прикладна фізика та наноматеріали

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
ХВИЛЬОВІ ТА КОЛИВАЛЬНІ ПРОЦЕСИ
Код дисципліни
ВБ 2.8
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Використовувати знання в галузі прикладної фізики, математики, електроніки та інформаційних технологій для виконання наукових досліджень, інженерно-технічних робіт на виробничих, науково-технічних, конструкторських, сервісних ділянках тощо Знаходити та аналізувати наукову та науково-технічну інформацію в галузі прикладної фізики та наноматеріалів із вітчизняних та зарубіжних джерел, в тому числі з використанням сучасних пошукових систем. Обговорювати та знаходити прогресивні та інноваційні рішення проблем і завдань при виконанні науково-технічних та виробничих проектів.Встановлювати та аргументувати нові залежності між параметрами та характеристиками фізичних систем.Коректно формулювати висновки у вигляді умов, критеріїв, числових оцінок, перевіряти, апробувати та представляти їх у аудиторії різного фахового рівня, використовуючи сучасні методики наукової та технічної комунікації українською та іноземними мовами
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Хвильові та коливальні процеси» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки магістра, а саме: «Загальна фізика «Напівпровідникова електроніка», «Надпровідникова електроніка», «Мікрохвильова електроніка», «Магнітні та спін-залежні явища в твердих тілах», «Комп’ютерна обробка інформації», «Мікро та наноелектроніка» та ін. : магістр повинен знати: основні фізичні поняття, категорії і методи науково-дослідницького розв’язання спектральних і нелінійних задач та складних технічних завдань, пов’язаних із потребами фізичних засад поширення . магістр повинен вміти: аналізувати різні типи елементарних збуджень та їх взаємодію в феритах та надпровідниках, самостійно працювати зі спеціальною літературою та ставити і розв’язувати наукові задачі.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Хвильові та коливальні процеси» належить до переліку дисциплін вибору ВНЗ та викладається у ІІІ семестрі магістратури. У ній з єдиних позицій розглядаються коливальні та хвильові системи та процеси при поширені механічних, електромагнітних, спінових і магнітопружніх хвиль в нелінійних середовищах, зокрема феритах та надпровідниках. Такий підхід пов'язаний зі специфікою майбутньої практичної діяльності фахівців в галузі квантової радіофізики та наноелектроніки. Вона сприяє глибшому розумінню властивостей цих систем і процесів, їх взаємного зв'язку і створює більш міцний фундамент для засвоєння спеціальних дисциплін, що вивчаються відповідно до навчальних планів зі спеціальності «Прикладна фізика та наноматеріали». Матеріал дисципліни побудован таким чином, що теоретичні засади про коливальні та хвильові процеси здебільшого супроводжуються численними завданнями здокладними рішеннями, розбираючи які можна самостійно навчитися застосовувати теоретичні знання
Рекомендована та необхідна література
1. Анісімов І.О., Коливання та хвилі: підруч. для студ. вищ. навч. закл.; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — 2-ге вид., переробл. і доповн. — К. : ВПЦ «Київ. ун-т», 2009. — 399 с.  2. Слободяник А.Д., Фізика. Теорія коливань та хвиль, навч. посіб. / А.Д. Слободяник, С.Є. Тужанський, В.М. Сайчук ; Вінниц. нац. техн. ун-т. - Вінниця : ВНТУ, 2021. - 141 с. 3. Вакуленко О.В., Коливання і хвилі навч. посіб. / О.В. Вакуленко, С.Є. Зеленський, С.В. Кондратенко ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. - Київ : Київський університет, 2014. - 129 с. 4. Калита. В.М., Загальна фізика. Коливання та хвильові процеси. Модульне навчання / В.М. Калита, В.М. Локтєв ; Нац. акад. наук України, Ін-т теорет. фізики ім. М.М. Боголюбова, Нац. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". - К. :, 2012. - 230 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальний семестр має 2 змістові модулі: у змістовий модуль 1 входять теми 1-4, у змістовий модуль 2 входять теми 5-80. Студенти виконують практичне завдання. Для визначення рівня досягнення результатів навчання контрольні роботи і практичне завдання перевіряють знання матеріалу вивченого у першому та другому змістовних модулях. Обов’язковим для допуску до заліку є успішне виконання практичних завдань, та написання модульних контрольних робіт. У разі відсутності на занятті студент має відпрацювати тему усно при наявності конспекту(матеріалів) підготовки.
Методи та критерії оцінювання
здійснюються у відповідності до „Положення про організацію освітнього процесу в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка”
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра електрофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем