Біографістика в Україні

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Біографістика в Україні
Код дисципліни
ВК 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати професійну термінологію; специфіку розвитку біографічних студій в українській історіографії у добу до становлення наукової історіографії Знати основні напрямки біографічних досліджень в Україні у модерну добу Знати основні напрямки біографічних студій, пропонованих суміжними науками та дисциплінами Вміти орієнтуватися в науковій термінології, теорії і методиці біографічних досліджень Вміти орієнтуватися: в особливостях функціонування літератури біографічного жанру у різні епохи та атрибутувати її; в методиці складання біографій Вміти складати індивідуальні та колективні портрети використовувати і впроваджувати до наукового обігу модерні методики біографістики Застососувати отримані навички для впровадження до наукового обігу суспільно значущої інформації
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні праці біографічного жанру в Україні. 2. Вміти опрацьовувати комплекс джерел з біографістики в України. 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Опанування спеціальної термінології та засвоєння змісту означень, що мають відношення до дисципліни: біографія, біографіка, біографістика, просопографія та інші. З’ясування основних джерел біографістики та їхнього потенціалу і значення. Знайомство з типами і жанрами біографій. Ознайомлення з теорією і практикою біографічних досліджень у світовій науковій традиції від найдавніших часів до сьогодення. Аналіз особливостей розвитку біографічного жанру в українській історичній традиції від найдавніших часів до сьогодення. Практика складання індивідуальних та колективних портретів. З’ясування ролі і значення видатних представників українського минулого у розвитку України.
Рекомендована та необхідна література
1. Валевский А. Л. Основания биографики. – К., 1993. 2. Дорошенко Д. І. Огляд української історіографії. – К., 1996. 3. Ейдос. – 2014/2015. – Вип. 8. 4. Марченко М. І. Українська історіографія з давніх часів до середини XIX ст. – К., 1959. 5. Ляшко С. М. Українські біографічні довідкові видання 19-20 ст.: історичні та теоретико-методологічні засади. – Запоріжжя, 2006. 6. Українська біографістика. Зб. наук. праць. – К., 1996-2014. – Вип. 1-10. 7. Чишко B. C. Біографічна традиція і наукова біографія в історії та сучасності України. –К., 1996. 8. Polski Słownik Biograficzny. – T. 1-50. – Kraków, 1935-2001.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, самостійна робота, контрольна робота з тем, контрольна робота з тем, іспит
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1 – 10 балів/6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.2 – 10 балів/6 балів. 3. Оцінювання самостійної роботи з тем ЗМ1 (есе/тест): РН 2.4 – 20 балів/12 балів. 4. Оцінювання самостійної роботи з тем ЗМ2 (есе/тест): РН 2.5 – 20 балів/12 балів. 5. Підсумкова контрольна робота (екзамен): 40/24 бали * максимальний бал/пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання - іспит
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни