Україна в контексті світових етнополітичних процесів

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Україна в контексті світових етнополітичних процесів
Код дисципліни
ВК 2.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні напрями етнополітичної теорії та практики, зміст найважливіших етно-політичних категорій та визначень. Знати основні тенденції та напрями у розвитку світових етнополітичних процесів у різні історичні періоди. Знати особливості розвитку етнополітичних процесів на українських землях, роль і місце етнополітичної складової в історичному поступі України. Знати провідні фактори і особливості української та світової етнополітики на сучасному етапі. Вміти здійснювати аналіз основних напрямів етнополітичної думки та досвіду формування і реалізації етнополітичної парадигми в Україні і світі в різні історичні періоди. Вміти визначати і аналізувати чинники, які обумовлюють етноеволюційні та етнотрансформаційні процеси в Україні та світі. Вміти показати еволюцію, взаємозв’язок і взаємовплив етнопо-літичних процесів в Україні і світі.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: найважливіші факти, події та процеси світової історії та історичного минулого українського народу. Вміти: аналізувати передумови, перебіг та наслідки основних подій політичної та етнічної історії України та світу, працювати з історичними джерелами, документами, науковою літературою. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, оперувати базовими етнополітологічними поняттями.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Україна в контексті світових етнополітичних процесів» є складовою циклу дисциплін вільного вибору студентів освітньої програми підготовки здобувачів освітнього ступеню «магістр» за спеціальністю 032 «Історія та археологія». Дисципліна ознайомлює з розвитком етнополітичних процесів на українських землях в контексті перебігу світових етнополітичних процесів в історичній ретроспективі, від домодерної доби до сьогодення; основними тенденціями та особливостями української та світової етнополітики на сучасному етапі; висвітлює провідні фактори, що зумовлюють сучасні етнополітичні процеси в Україні та світі.
Рекомендована та необхідна література
1. Антонюк О. В. Основи етнополітики: Навч. посіб. – К., 2005. 2. Горбань Т.Ю., Терес Н.В. Сучасна етнополітика в Україні та світі (друга половина ХХ – початок ХХІ століття): Навч. посіб. – К., 2017. 3. Етнополітична культура в Україні: реалії та виклики часу. – К., 2010. 4. Етнополітичні процеси в Україні: регіональні особливості. – К., 2011. 5. Картунов О. В. Вступ до етнополітології: Наук.-навч. посіб. – К., 1999. 6. Картунов О. В. Західні теорії етнічності, нації та націоналізму: Навч. посіб. – К., 2007. 7. Курас І. Ф. Етнополітика: Історія і сучасність. – К., 1999. 8. Мала енциклопедія етнодержавознавства. – К., 1996. 9. Політична енциклопедія. – К., 2012. 10. Політична історія України. ХХ ст.: У 6 т. – К., 2002 – 2003.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, модульна контрольна робота, реферат, підсумкова контрольна робота, залік
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.1, 1.2 – 20 балів / 12 балів *. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2: РН 1.3, 1.4 – 20 балів / 12 балів. 3. Реферат з тем ЗМ 1: РН 2.1 – 15 балів / 9 балів. 4. Реферат з тем ЗМ2: РН 2.2 –15 балів / 9 балів. 5. Презентації / доповіді: РН 1.1–3.1 – 10 / 6 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання - залік (20 балів)
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни