Економічна історія України

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Економічна історія України
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат та основні етапи економічної історії України. Знати зміст всіх етапів в господарському розвитку України та внесок українських мислителів у розвиток світової економічної думки Знати характеризувати пануючі на різних етапах розвитку погляди щодо економічної сфери та їх вплив на економічний розвиток України. Вміти визначати обопільний вплив різних сфер життя суспільства на економічний розвиток України Вміти визначати роль і місце України в економічному житті європейської цивілізації. Володіти основними поняттями, періодизацією та змістом економічного розвитку України
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні поняття та зміст головних етапів господарського розвитку України від найдавніших часів до сучасності. Вміти визначати чинники впливу на зміни у господарському розвитку та наслідки цих змін для загального розвитку українського суспільства на різних етапах історичного поступу. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків у розвитку різних сфер суспільного життя.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення студентів з історіографією та джерельною базою з цього напряму наукових студій, вивчення термінологічної бази, періодизації та факторів, що впливали на господарський розвиток українських земель від додержавного періоду і до кінця XX ст. Аналіз закономірностей та загальних тенденцій в господарському розвитку європейської цивілізації та місце у цих процесах українських земель. З’ясування внеску українських мислителів у розвиток економічної думки та особливій ролі України в господарських відносинах та розвитку європейської цивілізації. Ознайомлення з характеристиками кожного етапу в економічній історії України, особливостями зміни господарських відносин. Розкриття особливостей економічної історії історичних областей України.
Рекомендована та необхідна література
1. Гай-Нижник П.П. Податкова політика Центральної Ради, урядів УНР, Української Держави, УСРР (1917–1930 рр.). – К., 2006. – 303 с. 2. Гуржій О., Реєнт О., Шапошнікова Н. Нариси з історії розвитку виробничих відносин і торгівлі в Україні (друга половина XVIІ – початок ХХ ст.). Київ: Інститут історії України НАН України, 2018. 365 с. 3. Довнар-Запольский М.В. История русского народного хозяйства. – К., 1911. 4. Злупко С.М. Персоналії і теорії української економічної думки. – Львів, Євросвіт, 2002. – 528 с. 5. Економічна історія України: іст.-екон. дослідж.: в 2 т. / [Т. А. Балабушевич та ін.; відп. ред. В.А. Смолій]. – Т. 1. – К.: Ніка-Центр, 2011. – 696 с.; Т. 2. – К.: Ніка-Центр, 2011. – 607 с. 6. Слабченко М.Е. Організація господарства України від Хмельнищини до світової війни. – [О.]: Держвидав України, 1923. – Т. 1: Землеволодіння та форми сільського господарства Гетьманщини XVII–XVIII ст. – [Б. м.]: [б.в.], 1923. – 203 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, бліц-опитування, самостійна робота, реферат, письмова робота, усне опитування, залік
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1 Бліц-опитування з тем ЗМ1 (2 опитування): РН 1.1. — 10 балів/ 6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.2– 30 балів/ 18 балів. 3. Реферат (ЗМ1): РН1.3 - 20 балів/ 12 балів. 4. Підсумкова контрольна робота (залік): РН 2.3 – 40 балів / 24 бали. * максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. підсумкове оцінювання - залік
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни