Менеджмент соціокультурної діяльності
Освітня програма: Історичне туризмознавство
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Менеджмент соціокультурної діяльності
Код дисципліни
ВК 1.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: теоретичні концепції економіки культури та менеджменту у сфері культури систему механізмів менеджменту, СКД механізми ресурсного (фінансового, матеріального, кадрового) забезпечення діяльності закладів культури, посадові інструкції персоналу закладів культури принципи, етапи та методи планування діяльності закладів культури та критерії оцінки її ефективності, особливості практики менеджменту культурних інститутів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною та практиками туризму. Вміти: демонструвати знання законодавчо-нормативних документів, що регулюють діяльність у сфері культури в Україні та спеціалізованої літератури із досліджень економічного статусу культури та менеджменту СКД, працювати в малих групах, виявляти основні проблеми статутної та господарсько-адміністративної діяльності культурних інститутів та оптимізувати їх управління готувати документи для організації та впровадження діяльності у сфері культури, розробляти бізнес-плани закладів культури.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу.
Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації гуманітарних наук в аналізі соціально-культурних явищ та процесів.
Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових інформаційних джерел.`
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить студентів із теорією і практикою управління організаціями культури. Розглядається специфіка сфери культури як сфери економічних відносин та галузі національного господарства. З’ясовуються економічні та соціальні ефекти діяльності культурних інститутів, їх ресурсний потенціал. Аналізуються теоретичні концепції в галузі економіки культури та менеджменту СКД. Виявляється специфіка соціокультурної діяльності крізь призму специфіки культурного блага, його виробництва, розповсюдження та споживання. Окреслюються основи методології та технології практики менеджменту у сфері культури. Особлива увага звертається на організаційно-адміністративний, економічний механізми управління закладами культури та «персонал-орієнтовані» технології менеджменту соціокультурної діяльності. Демонструється місце планування в системі менеджменту, його зв'язок з іншими механізмами управління організаціями культури. Розглядаються рівні, джерела, складові та сучасні технології фінансування організацій культури. Шляхом групової та інтерактивної роботи розглядаються проблеми управління у сфері виставкової діяльності, історико-культурної спадщини, туристичної практики.
Мета дисципліни – забезпечення цілісного знання про специфіку соціокультурної діяльності в її інституційних формах та управління у сфері культури на рівні організацій культури, що має продемонструвати студентам зв’язок соціально-гуманітарного знання з методами та технологіями регулювання й управління соціокультурними процесами, зокрема в галузі історико-культурної спадщини в сучасній туристичній практиці.
Рекомендована та необхідна література
Armstrong M. A Handbook of Human Resource Management Practice 9th Edition Kogan Page Business Books, 2003
Byrnes W. Management and the Arts, Fourth Edition 4th Edition New York: Elsevier, 2009
Daft R. Management. South-Western College Pub; 12th edition, 2015.
Hesmondhalgh D. The Cultural Industries, 4th edition London: Sage, 2019 https://books.google.com.ua/books?id=bR1oDwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=ru&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
Throsby D. Economics and culture. New York: University of Cambridge, 2001.
Гагоорт Г. Менеджмент мистецтва. Підприємницький стиль. Львів: Літопис, 2008
Каленюк І.С. Економіка освіти: навч. посібник. К.: Знання України, 2005.
Кольбер Ф., Гантель Ж., Білодо С., Річ Дж.Д. Маркетинг у сфері культури та мистецтва/ перекл. з англ.. Львів: Кальварія, 2004. Крушельницька О.В., Котовицький А.А. Менеджмент персоналу: навч. посібник. – К.: Знання України, 2008.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – надати студентам цілісну систему знань про сучасні інституціалізовані види діяльності у сфері культури та механізми управління соціокультурною діяльністю. Показником оволодіння такого роду знань є не лише знайомство із технологіями менеджменту у сфері культури, але й виробка навичок аналізу проблем соціокультурної діяльності, розробки проектів і програм управління соціокультурною діяльністю та прийняття оптимальних рішень у вирішенні фінансових, організаційно-адміністративних, кадрових проблем закладів культури.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння); (комунікація); (автономність та відповідальність). Оцінювання семестрової роботи: Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях, обговорення групових проєктів - презентацій самостійних робіт на семінарах. Самостійна проєктна робота (робота-дослідження). Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх (двох) частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення, участь в дискусіях та обговореннях проєктів на семінарах), презентацію самостійних робіт. Всі види робіт в семестрі мають у підсумку: в максимальному вимірі 80 балів, в мінімальному вимірі 48 балів.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни