Соціальна історія

Освітня програма: Історичне туризмознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Соціальна історія
Код дисципліни
ОК 04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати основні терміни, поняття та історію становлення і розвитку соціальної історії, теоретико-методологічні основи історичного пошуку. Вміти характеризувати положення основних практичних етапів реконструкції мікро- та макросоціальних груп, критично аналізувати історичні джерела. Підтримувати наукову дискусію на тему чільних проблем соціальної історії. Прийняти рішення щодо можливостей застосування результатів і методів курсу у власному науковому дослідженні. Здійснювати моделювання та аналіз з метою детального вивчення і відтворення соціальних структур та процесів минулого.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні особливості та характерні риси соціальних структур і процесів на прикладі різних цивілізацій та історичних епох. Вміти охарактеризувати основні тенденції розвитку суспільства в різних історичних епохах. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, архівного пошуку.
Зміст навчальної дисципліни
Осмислення і аналіз історичного процесу, як комплексного феномену з урахуванням останніх здобутків соціально-гуманітарних наук, зокрема теоретичних і практичних напрацювань соціологічної науки; представлення історичних феноменів і явищ не як послідовності окремих дат, фактів та подій, а як процесу розвитку й змін особистості, родини, суспільства, та всіх соціально детермінованих інститутів і процесів: суспільного та політичного устрою, економік, армій, культурних та мистецьких процесів і явищ. Курс має на меті узагальнити історичні знання й прищепити студентам широкі методологічні погляди та методичні навички для глибшого осягнення сенсу, логіки й тенденцій розвитку людського суспільства в минулому, впливу соціальних структур, процесів та форм свідомості на всі галузі життєвдіяльності людської цивілізації.
Рекомендована та необхідна література
Гідденс Е. Соціологія. К., 1999.; Заярнюк А. Про те, як соціяльна історія ставала культурною //Україна Модерна. 2005. №9.; Паніна Н. Технологія соціологічного дослідження. Київ: 2007.; Яковенко Н. Вступ до історії. К., 2007.; Encyclopedia of European social history from 1350 to 2000 Peter N. Stearns, editor-in-chief., vol. 1-2, Charles Scribner’s Sons, 2001.; Handbook of Historical Sociology /Edited by Gerard Delanty and Engin F. Isin, SAGE Publications, 2003.; Вебер М. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика /Перекл. з нім., післям. та комент. О. Погорілого. Київ, 1998.; Норберт Е. Процес цивілізації. Соціогенетичні і психогенетичні дослідження. Київ, 2003.; Зашкільняк Л. Сучасна світова історіографія: Посібник для студентів історичних спеціальностей університетів. Львів, 2007.; Історія українського козацтва: Нариси в 2-х тт. К., 2007. Тт.1-2.; Історія українського селянства: Нариси в 2-х тт. К., 2006. Тт.1-2.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: контрольна робота, есе, оцінювання роботи під час семінарських занять. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. підсумкове оцінювання: - форма оцінювання – іспит; - максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів; - форма проведення екзамену – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; - мінімальний пороговий рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до екзамену: студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів (критично-розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни