Світова книжкова спадщина в Україні: атрибуція та експертиза

Освітня програма: Історія мистецтв

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Світова книжкова спадщина в Україні: атрибуція та експертиза
Код дисципліни
ВК1.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Аналізувати теоретичні та методологічні проблеми історії мистецтва та сучасної історичної науки загалом, критично оцінювати стан проблеми та результати останніх досліджень. Застосовувати у професійній діяльності у сфері історії та археології сучасні цифрові інструменти і технології для пошуку, збереження і оброблення інформації, у тому числі для виконання наукових досліджень і реалізації освітніх та інноваційних проєктів. Здійснювати експертизу пам’яток історії, археології, культури й мистецтва з метою їх охорони та можливого подальшого використання. Розширювати актуалізовану джерельну базу за рахунок введення до наукового обігу архівних джерел, опрацювання фондів музеїв, галерей та приватних колекцій творів мистецтва, участі у наукових й археологічних експедиціях тощо.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні закономірності розвитку писемності та друку. 2. Вміти працювати з історичними писемними джерелами (рукописними та друкованими). 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Світова книжкова спадщина в Україні: атрибуція та експертиза» знайомить із колекціями рукописів та рідкісних друків в Україні, особливостями атрибуції та експертизи писемної й друкованої спадщини людства від клинописних таблиць (бл. ХХІІ ст. до н.е.) до рідкісних видань (ХІХ ст.), що зберігаються насамперед у Києві (Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського), Львові, Харкові, Одесі. На базі Наукової бібліотеки імені М. Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка здійснюються практичні заняття для написання власних академічних есе та семінарські заняття, де на практиці виконується атрибуції та/чи експертиза книжкових об’єктів. Дисципліна передбачає практичну роботу із світовими базами даних для атрибуції книг та приєднання культурної спадщини в Україні у світовий контекст.
Рекомендована та необхідна література
1.Campagnolo A., 2020, Book Conservation and Digitization: The Challenges of Dialogue and Collaboration, Arc Humanities Press. 2.Lamal N., Cumby J., Helmers H.J. (eds.), 2021, Print and power in early modern Europe (1500- 1800). Brill. 3.Bruni F., Pettegree A., 2016, Lost Books: Reconstructing the Print World of Pre-Industrial Europe. Brill. 4. Гнатенко Л., 2016, Палеографо-орфографічна атрибуція староукраїнської рукописної книги: уставні та півуставні кодекси кінця ХІІІ – початку ХVІІ ст. Київ: Вид. НБУВ. 5.Ковальчук Г., 2021, Атрибуція й експертиза як напрями роботи в бібліотеках з ретроспективними рідкісними та цінними виданнями. Рукописна та книжкова спадщина України, вип. 27, с. 156-165. 6.Ковальчук Г., 2020, Дослідження західноєвропейських стародруків у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Рукописна та книжкова спадщина України, вип. 25, с. 25-38.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1, РН 2.1 – 5 балів/3 бали*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.2, РН 2.2 – 5 балів/3 бали 3. Академічне есе з тем ЗМ 1: РН 3.1 – 5 балів/3 балів. 4. Академічне есе з тем ЗМ 2: РН 4.1 – 5 балів/3 балів. 5. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ1: РН – 20 балів/12 балів. 6. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ2: РН – 20 балів/12 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни