Європейські впливи на українське мистецтво ( ХVІ – початок ХХ ст.)

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Європейські впливи на українське мистецтво ( ХVІ – початок ХХ ст.)
Код дисципліни
ВК 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат з історії європейського культурного розвитку Знати основні етапи формування української матеріальної культури та цивілізаційного впливу європейської культури на неї Знати історичні закономірності розвитку європейської культури Вміти характеризувати (визначати риси, які характерні і властиві) основні етапи формування української культури та фактори, що впливали на цей процес Вміти визначати і оцінювати внесок українців у формування сучасного стану європейської культури. Вміти здійснювати порівняльний аналіз явищ української та європейської культур Вміти з’ясовувати причини, передумови, простежувати хід та основні чинники еволюції української культури
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати теоретичні та методологічні основи наукових підходів до аналізу європейського культурного розвитку; понятійно-категоріальний апарат і методи історико-культурного аналізу феномену європейської культури і мистецтва; роль мистецтва та народної художньої творчості у формуванні національної культури Європи та її впливу на розвиток української культури. Вміти аналізувати розвиток мистецтва в культурі окремих епох, країн Європи; показати європейське мистецтво як феномен художньої культури в розмаїтті його проявів; реконструювати історичний процес становлення та розвитку європейської культури та мистецтва; розглядати європейське мистецтво як чинник національної самоідентифікації та культурної єдності людства. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчаються теоретичні основи аналізу культури та закономірності розвитку художньої культури; історичні закономірності європейської культури, розглядаються основні етапи формування української культури та фактори, що впливали на цей процес, зокрема, зв’язок з подіями у житті Європи від ХVІ століття до початку ХХ століття. Мета дисципліни – сформувати розуміння цілісного розгляду української культури у європейському і світовому контексті на рівні синтезу наукових знань, ознайомити студентів із історією європейської культури від ХVІ століття до початку ХХ століття, показати розвиток мистецтва в культурі окремих країн Європи та його взаємовплив на розвиток української культури.
Рекомендована та необхідна література
Історія українського мистецтва /Г.Скрипник. У п’яти томах. 2006-2008. Історія Української культури: у 5 т. Київ: Наукова думка, 2001-2013. Калакура Я.С. Українська культура: цивілізаційний вимір / Я.С. Калакура, О.О. Рафальський, М.Ф. Юрій. К., 2015. 496 с. Колесник І.І. Українська історіографія ( ХVІІІ – поч. ХХ ст.). Київ, 2000. 256 с. Культурологія: українська та зарубіжна культура: Навч. посіб. / М.М.Закович, І.А.Зязюн, О.Л.Шевнюк та ін. К., 2010. 589 с. Любащенко В. Реформація і протестантизм: український контекст: зб. наук. ст. К.: Саміт-Книга, 2017. 483 с. Кузіна Н.В. Вплив європейської культури на українське мистецтво: навчально-методичний комплекс. К., 2014. Рафальський О.О. Україна як цивілізаційний феномен. Київ, 2010, 256 с. Степовик Д.В. Українська гравюра бароко. К., 2013. 495 с. Степовик Д. Історія української ікони Х – ХХ ст. 3-тє вид., стереотип. К., 2008. 440 с.; іл.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): розвиток аналітичних здібностей студентів у порівнянні європейської та української культур. У результаті вивчення курсу студенти повинні засвоїти елементи науково-дослідної роботи, вміти визначати взаємовплив та специфіку розвитку європейської культури і мистецтва як визначального чинника сучасної цивілізації, набути навички роботи з науковою літературою та джерелами, їх застосування в оцінці культурних явищ.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані за модульні контрольні роботи (у формі тестування); бали, отримані за виконання індивідуальних завдань; а також бали, які отримані за підсумкову контрольну роботу). Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1–5, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 6–10. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Вікторівна Кузіна
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет