Українська етнологія

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Українська етнологія
Код дисципліни
ОК 35
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Студенти мають володіти термінологічно-понятійним апаратом дисципліни. Знати історію зародження та розвитку науки, орієнтуватися в напрямках та школах етнології. Уміти відрізнити регіональні особливості в матеріальній культурі українців різних регіонів. Уміти складати питальники та етнографічні програми. Вільно комунікувати із респондентами під час польових досліджень. Співставляти та порівнювати проблеми етнокультурного розвитку різних народів в історичному аспекті. Засвоювати теоретико-методологічну базу та виробляти практичні навички проведення наукових досліджень і групового вирішення проблемних завдань із застосуванням відповідних методів і прийомів наукового аналізу. Проявляти увагу і толерантність до думки інших людей у процесі спілкування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного опанування курсу студент повинен знати періодизацію та головні події з історії України, володіти фактологічним матеріалом з давньої та нової історії України, археології та культурології. Студент повинен мати базові знання з історії матеріальної та духовної культури українського народу. Також необхідно, щоб студенти які вивчають українську етнологію володіли мінімальними знаннями з історії світової етнології та антропології, розбиралися в історії розвитку гуманітарних наук у світі, знали про розвиток головних течій в світовій етнології в ХІХ-ХХ ст., історію виробничих відносин та економічну історію та розвиток технологій в історичному контексті.
Зміст навчальної дисципліни
Українська етнологія посідає важливе місце у підготовці фахівців істориків усіх напрямків. У зв’язку із широким хронологічним спектром, котрий охоплює весь історичний період від зародження до сучасного розвитку українського етносу, дисципліна є актуальною для усіх науковців, що цікавляться проблематикою історії України та історією Східної Європи в цілому. Українська етнологія розкриває базові механізми етнічних процесів – асиміляція, акультурація, етнокультурна ідентифікація тощо. Як історична дисципліна, етнологія особливу увагу приділяє вивченню матеріальної культури українського етносу, від найпростіших форм господарювання до сучасності та функціонування реліктових форм у сьогоденні. Українська етнологія, як наукова дисципліна, тісно пов’язані із цілим спектром інших самостійних гуманітарних дисциплін – психологією, соціологією, культурологією а також із історичними дисциплінами археологією, історичним джерелознавством, історичною демографією та іншими.
Рекомендована та необхідна література
Українська етнологія: навч. посібник. /під ред. В. Борисенко. – К., 2008. Глушко М. Історія народної культури українців: навч. посібник – Львів, 2014. Макарчук С. Історико-етнографічні райони України: навч. посібник. – Львів, 2012. Українці. Історико-етнографічна монографія у двох томах. Т.1-2. - Опішне.1999. Борисенко В. Традиції та життєдіяльність етносу: на матеріалах святково-обрядової культури українців. Навч. посібник. – К., 2000. Глушко М.С. Методика польового етнографічного дослідження: навч. посібник. – Львів, 2008. Надольська В. Етнологія: термінологічно-понятійний довідник. – Луцьк, 2009. Артюх Л. Українська народна кулінарія. – К., 1977 Борисенко В. Нариси з історії української етнології 1920 – 1930-х років. – К., 2002. Вовк Хв. Студії з української етнографії та антропології. — К., 1995.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Студенти під час вивчення дисципліни «Українська етнологія» мають оволодіти знаннями з етнічної історії та культури в повному обсязі для подальшого застосування цих знань при вивченні історії культури, історії повсякдення та матеріальної історії. В результаті вивчення дисципліни студента повинен знати локальні відмінності в культурі українців, особливості міжкультурної взаємодії, розуміти специфіку етнічних процесів в історичній ретроспективі, володіти спеціальною науковою термінологією. Студенти повинні володіти навичками самостійно проводити етнографічні дослідження, використовуючи метод безпосереднього спостереження, опитування, анкетування, мають уміти самостійно складати питальники, розшифровувати інтерв’ю із респондентами, працювати з анкетами тощо.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані за модульні контрольні роботи (у формі тестування); бали, отримані за виконання індивідуальних завдань; бали, отримані за роботу на семінарських заняттях, а також бали, які отримані за підсумкову контрольну роботу. Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, семінари, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-4, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 5-8. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни