Соціально-політичні студії
Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Соціально-політичні студії
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Сутність соціальних та політичних феноменів, що є предметом соціологічних та політологічних студій, володіти та вміти застосовувати базовий понятійно-категоріальний апарат соціології і політології. Актуальні соціальні та політичні проблеми сучасного суспільства, умови та чинники їх виникнення та розв’язання, специфіку їх прояву в українському суспільстві. Сутність проявів влади як соціального та політичного феномену, ознаки, ресурси та способи її функціонування; відмінності між соціальним, політичним та державним виміром влади. Підходи до визначення і класифікації конфліктів та шляхи їх розв’язання; відмінності між справжніми та фальшивими конфліктами загалом і їхніми українськими прикладами. Ознаки демократії та роль і місце громадсько-політичних об’єднань у функціонуванні демократичного режиму. Проблеми світового політичного процесу і міжнародних відносин; національні інтереси України, її місце, роль і геополітичний статус у сучасному світі.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вимоги до вибору навчальної дисципліни:
До початку вивчення цього курсу студенти мають володіти знаннями з основ держави та права, що давали б уявлення про становлення та розвиток суспільства та його інститутів.
Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ суспільно-політичних процесів, застосовувати базові поняття в критичному осмисленні подій, що мають місце в сучасному світовому політичному процесі.
Володіти елементарними навичками наукового дослідження щодо пошуку, критичного відбору та систематизації інформації як прикладного так і теоретичного характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Соціально-політичні студії» базуються на висвітленні й поясненні основних положень, зміст яких відображає сучасні досягнення світового та вітчизняного гуманітарного знання в усьому його багатстві і різноманітності наукових спрямувань. «Студії» розкривають принципи та закономірності функціонування та розвитку соціополітичної системи в цілому, та окремих її інститутів зокрема: держави як фундаментального інституту політичної системи, громадсько-політичних об’єднань та їхніх ідеологічних засад. Детально пояснюється сутність феномену влади та способи й межі її здійснення. Розкриваються історичні та актуальні особливості трансформації політичних режимів і здійснюється порівняльний аналіз диференційних рис демократичного та недемократичних режимів. Аналізуються світові ідейно-політичні доктрини та течії, розглядаються ідейно-політичні доктрини сучасної України. Даються уявлення про основні тенденції розвитку сучасної світової політики та особливості вітчизняного політичного процесу.
Рекомендована та необхідна література
Богдан О. Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження? Посібник-довідник для громадських активістів та всіх зацікавлених. К.: Дух і Літера, 2015. 380 с.,
Кирилюк Ф. М., Батрименко О. В. Історія зарубіжних політичних вчень: Навч.-метод. посібник. К.: ТОВ «XXI століття: Діалог культур», 2005. 256 с.
Опитування громадської думки: посібник / Фонд «Демократичні ініціативи». Видання третє, доповнене. К., 2012. 96 с.
Політологія: навчальний посібник / Є.В. Перегуда та ін. К.: КНУБА, 2012. 368 с..
Політологія: навчально-методичний посібник (у схемах і таблицях) / за наук. ред. проф. В. С. Бліхара. Львів: ПП «Арал», 2018. 540 с.
Політологія: підручник / В.Ф.Цвих, О.В.Батрименко та ін. Київ: 2010. 671с
Шляхтун П.П. Політологія (теорія та історія політичної думки): Підручник. К., 2002. 412 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – сформувати у студентів навички критичного аналізу і пояснити соціально-політичні явища і процеси, їх представлення в ЗМІ, повсякденній свідомості та в теоретичних узагальненнях з опорою на сучасне соціологічне та політологічне знання. Розвинути знання про особливості функціонування і розвиток сучасних соціальних і політичних систем, їх структурні елементи та соціальні наслідки, соціальні та політичні проблеми сучасного суспільства. Структура курсу: у курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій, семінарів, з використання інтерактивних методів навчання. Завершується дисципліна заліком.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.6), що складає 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.6); (комунікація 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.3), що складає 60% загальної оцінки.
Критерії оцінювання:
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни