Виборчий процес та виборчі процедури

Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Виборчий процес та виборчі процедури
Код дисципліни
ВБ.01.05.35
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: здатність застосовувати теоретичні знання та положення чинного законодавства щодо: виборчого процесу та застосування виборчих процедур, також порядку організації та основних принципів діяльності під час виборчого процесу; навички аргументування правових позицій щодо порядку організації виборчого процесу та виборчих процедур, розуміння формування списків виборців, утворення виборчих округів, дільниць, комісій; розуміння процесу реєстрації кандидатів, проведення агітації, підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування; навички формулювання пропозицій щодо удосконалення чинного законодавства з питань правового забезпечення організації та діяльності органів адміністрування виборів
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Розуміє та знає конституційно-правові приписи щодо виборів як основної форми безпосередньої демократії, конституційні принципи організації і проведення виборів, основні типи виборчих систем, що застосовуються на загальнодержавних і місцевих виборах в Україні, основи правового регулювання організаційно-функціональних засад організації і проведення виборів в Україні. Володіє навичками системного аналізу та застосування правових норм до конкретних життєвих ситуацій, а також послідовної аргументації та обстоювання певної правової позиції. Володіє навичками письмового викладення правових позицій
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить студентів з виборчою процедурою та виборчим процесом. Здобувачі набувають такі вміння та навички: здатність застосовувати теоретичні знання та положення чинного законодавства щодо: виборчого процесу та застосування виборчих процедур; навички аргументування правових позицій щодо порядку організації виборчого процесу та виборчих процедур, розуміння формування списків виборців, утворення виборчих округів, дільниць, комісій; розуміння процесу реєстрації кандидатів, проведення агітації, підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування. При вивченні дисципліни студенти одержують знання щодо особливостей та порядку формування складу, організації і діяльності органів адміністрування виборів, основних засад і особливостей організації їх діловодства, проблем правового статусу зазначених органів адміністрування в залежності від типу та виду виборів, можливих способів їх подолання, і щодо системи відповідного законодавства.
Рекомендована та необхідна література
1) Конституційне право України / Бисага Ю.М., Берч В.В. та ін. Ужгород, ТОВ «РІК-У», 2021. 504 с. 2) Ключковський Ю.Б. Принципи виборчого права: докринальне розуміння, стан та перспективи законодавчої реалізації в Україні: монографія. К.: Ваіте, 2018. 908 с. 3) Буглак Юрій. Адмінстративно-правовий статус члена Центральної виборчої комісії. Адміністративне право і процес. № 8. 2020. URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2020/8/24.pdf. 4) Бучин Микола. Правовий статус виборчих комісій в Україні. URL: https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journal-paper/2017/aug/5846/buchinviziyi22016.pdf. 5) Election-related Legal Opinions and Comments. 2021-2022. URL: https://www.osce.org/odihr/elections/legal.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції та семінарські заняття – з застосуванням інтерактивних методів навчання (мозковий штурм, кейс-стаді, дискусії та ін.). Заплановано вирішення ситуаційних задач; підготовку окремих видів виборчої документації; написання студентами есе з проблемних питань виборчого законодавства у відповідній частині.
Методи та критерії оцінювання
Застосовується поточний та підсумковий контроль. Методи оцінювання - вид роботи/діяльності здобувача, за яким буде оцінюватися рівень досягнення результатів навчання (індивідуальна робота, самостійна робота тощо і мінімальний пороговий рівень, після досягнення якого зараховується позитивна оцінка) – та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття. При поточному та підсумковому контролі оцінці підлягають: рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка». Максимальна кількість балів, яку у сукупності може набрати здобувач при підсумковому контролі – 40, при підсумковому – 60. Підсумкова оцінка з дисципліни виставляється за 100-бальною шкалою (за шкалою оцінювання ECTS) та національною шкалою.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни