Основи релігієзнавчої експертизи
Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Основи релігієзнавчої експертизи
Код дисципліни
ОК.20
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 2. Упевнено володіти державною та іноземною мовами для реалізації письмової й усної комунікації, в тому числі для наукового і професійного спілкування; презентувати результати досліджень державною та іноземною мовами.
ПРН 3. Застосовувати сучасні методики і технології, зокрема інформаційні, для успішного й ефективного розв’язання складних задач у сфері релігієзнавства, дотримуватися правил академічної доброчесності.
ПРН 4. Оцінювати і критично аналізувати державно- конфесійні, міжконфесійні та міжрелігійні відносини, стан релігійної свободи і релігійної безпеки в Україні та світі.
ПРН 5. Пропонувати шляхи вирішення суспільно- релігійних проблем у складних і непередбачуваних умовах, що передбачає застосування релевантних підходів та прогнозування.
ПРН7.Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями та школи класичного і сучасного релігієзнавства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні релігії, їх сутність та особливості; основні концепції релігії та методи релігієзнавчих досліджень, у т.ч. методи історії релігії, філософії релігії, соціології релігії психології релігії, феноменології релігії; основні релігієзнавчі поняття та категорії; сучасні тенденції розвитку релігієзнавства.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ релігії, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії релігієзнавства в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції співіснування різних релігій в умовах глобалізації та міжконфесійного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу релігійних процесів в умовах глобалізації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Основи релігієзнавчої експертизи» викладається на першому курсі І семестру магістратури. Навчальна дисципліна знайомить магістрів із методикою та методологією проведення релігієзнавчої експертизи, що дозволить їм оволодіти здатностями практично застосовувати сучасні релігієзнавчі знання у галузі професійної та практично-експертної діяльності. Розглядаються основні етапи проведення релігієзнавчої експертизи та виявляється її евристичний потенціал в контексті оптимізації державно-конфесійних та міжконфесійних відносин і унебезпечення релігійних конфліктів.
Розкривається досвід світового проведення релігієзнавчої експертизи та з’ясовуються особливості проведення релігієзнавчої експертизи в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Майданевич Л.О. Релігієзнавча експертиза: поняття та структура // Безпека, релігія, церква в сучасному суспільстві (за ред. Предко О.І., Вергелеса К.М.) Монографія. Вінниця, 2021. Вид-во ФОП Кушнір Ю.В., 2021. С.47-81.
2. Предко О.І. Методологічні аспекти релігійної безпеки // Софія. Гуманітарнорелігієзнавчий вісник. №2(16), 2020. С.94-95.
3. Предко О.І. Релігійна безпека України: сутність та основні «зони» занепокоєння // «Дні науки філософського факультету-2017», Міжн.наук.конф (2017;Київ).Міжнародна наукова конференція «Дні науки філософського факультету»-2017», 25-26 квіт.2017р.(матеріали доповідей та виступів).К.: Видавничо поліграфічний центр «Київський університет», 2017. Ч.10. С.41-43.
4. Предко О.І. та ін. Релігійна безпека в Україні в умовах коронавірусної пандемії. Монографія. Вінниця, 2021. Вид-во ФОП Кушнір Ю.В., 2021. 204 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає
додаткових заходів оцінювання.
Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум – 60 балів, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття.
Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни