Сучасна релігійна філософія

Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Сучасна релігійна філософія
Код дисципліни
ОК.15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Оцінювати власну навчальну та науково-професійну діяльність, конструювати і втілювати ефективну стратегію саморозвитку і професійного самовдосконалення. ПРН 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями та школи класичного і сучасного релігієзнавства. ПРН 8.Систематизувати факти релігійного життя суспільства, інтерпретувати релігійні події та явища на основі розуміння специфіки впливу релігії на суспільні процеси. ПРН 12. Планувати і виконувати наукові дослідження у сфері релігієзнавства, обирати ефективні методики та інструменти дослідження, аналізувати результати, обґрунтовувати висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики світової та вітчизняної релігієзнавчої думки; основні концепції релігії та методи релігієзнавчих досліджень, у т.ч. методи історії релігії, філософії релігії, соціології релігії, психології релігії, феноменології релігії; основні релігієзнавчі поняття та категорії; сучасні тенденції розвитку релігієзнавства. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ релігії, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії релігієзнавства в аналізі соціальнокультурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції співіснування різних релігій в умовах глобалізації та міжконфесійного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу релігійних процесів в умовах глобалізації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Сучасна релігійна філософія» викладається у І семестрі магістратури. Навчальна дисципліна знайомить студентів із основними напрямами сучасної релігійної філософії, які є складовою духовної культури. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи, методології, основні напрямки та проблематика сучасної релігійної філософії. З’ясовуються її теоретичні джерела та досліджуються модернізаційні тенденції, акцентується увага на антропологічні проблеми, їх кореляцію з сучасною філософською антропологією. Розглядаються принципи релігійної філософії, окреслюються основні напрями сучасної релігійної філософії. Пояснюється варіативність сучасних напрямів релігійної філософії, яка є результатом впливів взаємопов’язаних чинників (світоглядних, культурних, політичних, економічних) на міжконфесійні відносини у межах національних та світових релігій. Послідовно розглядаються особливості різних напрямів сучасної релігійної філософії (буддійська філософія, християнська філософія – православна, католицька, протестантська, мусульманська філософія) та їх місце і роль у сучасних соціокультурних процесах.
Рекомендована та необхідна література
1. Завідняк Б. Історія української релігійної філософії. Видавець: Місіонер, 2020. 288 с. 2. Надурак В.В. Релігійна філософія [Текст]: навч. посіб. Івано-Франківськ: Вид-во Прикарпат. нац. ун-ту ім. В. Стефаника, 2011. 135 с. 3. Предко О. І. Віра, Надія, Любов та матір їх Софія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Віра, Надія, Любов та матір їх Софія 4. Предко О.І. Його Всесвятість Патріарх Варфоломій про духовні імперативи православного богослов’я:) // Його Всесвятість Патріарх Варфоломій:сучасна парадигма православного богослов’я: матеріали Міжнар. наук. конф. «VII Танчерівські читання» (Київ,18 жовт. 2021).К.: ВПЦ «Київський університет», 2021.С.54-63. 5. Предко О.І. Молитва як діалог людини та Бога // Софія.Гуманітарно-релігієзнавчий вісник. 2019. №1(13). C.42-46.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах) та за самостійні роботи (робота з текстами, дослідження зміни парадигм у сучасній католицькій філософії (скласти порівняльну таблицю), написання інформаційного листа). Всі види робіт за семестр мають у підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни