Іконологія

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Іконологія
Код дисципліни
ВП.3.04.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: сутність та логіку ікони; основну проблематику класифікації основних видів ікон; основні способи інтерпретації символізму ікон; роль ікони у релігійному культі; класичні та сучасні концепції визначних християнських дослідників іконології. Вміти: аналізувати й пояснювати основні тенденції художньої стратегії сучасної візуальної культури; розшифровувати символіку ікони у релігійному культі та мистецтві; характеризувати та класифікувати основні види ікон; володіти професійною термінологією. Комунікація: використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних інтернет-ресурсів, читання релігієзнавчої літератури в підготовці до семінарських занять та написання самостійних робіт презентувати результати здійсненої самостійної роботи у вигляді доповідей, повідомлень, есе, презентацій, конспектів. Автономність та відповідальність: самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу з питань курсу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття з філософії, етики, естетики та культурології. Володіти філософським категоріальним апаратом; мати уявлення про основні факти з історії християнства; мати уявлення про основні особливості догматики і культу християнства, їх історичну еволюцію. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ історії релігії та культури, володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією, використання іншомовних фахових джерел з історії релігії. Володіти філософським категоріальним апаратом; навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно соціально-політичних, культурних та релігійних подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних та релігієзнавчих інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Іконологія – релігієзнавча дисципліна. Становлення науки про ікону Тема 2. Ікона в християнському світогляді та біблійній антропології Тема 3. Аналіз раннехристиянського мистецтва та живопису катакомб Тема 4. Ікона в літургійному просторі Тема 5. Іконошанування та іконоборство Тема 6. Погляди на мистецтво «великих каппадокійців» - Василя Великого та Григорія Ніського Тема 7. Іконографія Ісуса Христа Тема 8. Твір преп. Іоанна Дамаскіна «Три слова на захист іконошанування» Тема 9. Іконографія Святої Тройці Тема 10. Образ Богородиці в іконографії Тема 11. Живопис ісихазму Тема 12. Сьомий Вселенський собор: причини та наслідки іконоборчих рухів Тема 13. Класична іконографія і сучасна іконотворчість Тема 14. Становлення канону церковного мистецтва.
Рекомендована та необхідна література
1. Богомолець О. Українська домашня ікона. Монографія. К.: Видавничий дім «Дмитра Бураго», 2017. 520 с. 2. Василик Р. Літургійність Богородничих ікон. Вісник Львівської академії мистецтв.Львів : 1999. Вип. 10. С. 54–60. 3. Кондратьєва І.В. Іконологія як релігієзнавча дисципліна: деякі проблеми вивчення та особливості викладання. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2006. С. 25-27. 4. Креховецький Я. Богослов’я та духовність ікони. Львів : Свічадо, 2002. 184 с. 5. Кримський С. Ікона та світло софійності. Філософська думка. 2007. No 3. С. 119–127. 6. Степовик Д. В. Відродження ікони: форма, світло, колір. Труди Київської Духовної Академії : богословсько_історичний збірник. К.: 2012. No 9. С. 365–372.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу, 2) дві самостійні роботи. Оцінювання семестрової роботи: Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах – 12 / 20 балів Самостійна робота No1 (висновок щодо основних питань собору) – 18 / 30 балів Самостійна робота No2 (написання есе) – 18 / 30 балів. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова контрольна робота в письмовій формі – 12/20 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Владиславівна Кондратьєва
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет