Міжкультурний діалог в сучасній Європі

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Міжкультурний діалог в сучасній Європі
Код дисципліни
ВБ 2.8.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 6 Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. 14 Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями. 16 Визначати, формулювати та аргументувати власну громадянську та професійну позицію щодо актуальних суспільних питань.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні поняття та категорії; основи психології, етики, теоретичної культурології ; методології культурологічних досліджень, у т.ч. методи філософії культури, культурної антропології, соціології культури. 2. Вміти виокремлювати та аналізувати інформацію щодо сучасних соціокультурних та політичних процесів в Європі, своєрідності процесу соціальної та культурної ідентифікації в сучасній Європі, проблем та викликів, що постають перед європейськими спільнотами в умовах кризи політики мультикультуралізму. 3. Володіти елементарними навичками роботи з консолідованою інформацією, а саме, отримувати та аналізувати інформацію з різних джерел та системно інтегрувати різнотипні інформаційні ресурси, формувати кінцевий інформаційний продукт з ознаками максимальної повноти, несуперечності.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Сучасні соціокультурні процеси в Європі: від мультикультуралізму до культурної фрагментації. Проблема культурного самовизначення в історії європейської культури. Філософські і психологічні теорії ідентичності Модерної доби. Проблема ідентичності у глобалізованому світі: етнічна ідентичність, національна ідентичність, культурна ідентичність. Культурна ідентичність в постмодерній Європі. Політика мультикультуралізму у контекст дискурсу ідентичності: глобальний та локальний контексти. Частина 2. Культурні і психологічні механізми ідентифікації і само ідентифікації. Соціально-психологічні і культурні виміри особистості і індивідуальності. Ідентифікація і само ідентифікація в процесі інкультурації особистості. Екстерналізація і інтерналізація культурних чинників. Поняття «паттерну». Імідж і стиль як комунікативня характеристика особистості. Інтеракція, ідентичність і презентація в інтерпретативній соціології.
Рекомендована та необхідна література
Бауман З. Плинні часи. Життя в добу непевності/ Зигмунт Бауман; пер. з англ. – К.:«Критика», 2013. – 176 с. Бистрицький Є. Ідентичність, спільнота і методологія визнання // Визначальні виміри сучасного філософсько-антропологічного знання. Під ред. Є. І. Андроса. – Київ: Стилос, 2013. Тейлор Ч. Етика автентичності. / Пер. з англ. – К.: Дух і літера, 2002. – 128 с. Тейлор Ч. Мультикультуралізм і «Політика визнання». – К.: Альтерпрес, 2004. – 172 с. Рікер Поль. Сам як інший / Пер. із фр. – Дух і літера, 2000. – 458 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усні доповіді, дискусії, доповнення : 20 /25 балів. 2. Аналітична робота за першоджерелами: 4 / 15 балів. 3. Презентація самостійного дослідження (Виявити суперечності культурних ідентичностей в сучасній Європі, спрогнозувати їх наслідки/впливи та надати аргументований аналіз наявних суперечностей за власним вибором): 24 /32 балів. 4. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі : 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни