Прикладна культурологія та візуальна антропологія
Освітня програма: ОПП Культурологія 2020
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Прикладна культурологія та візуальна антропологія
Код дисципліни
ВБ 1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. 9. Аналізувати ефективність культурних політик, технологій реалізації культурних ідей у контексті конкретних параметрів їх впровадження. 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи культурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу. 11. Здійснювати експертну оцінку культурних об’єктів за заданими критеріями та надавати рекомендації щодо їх соціальної актуалізації. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні модерністські теорії та методи їх культурологічних досліджень, зокрема базові етапи розвитку історії художніх практик; основні культурологічні поняття та категорії;
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції співіснування культур в різних контекстах;
3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. Прикладна культурологія як галузь наукового знання. Основні механізми та технології прикладної культурології в сфері збереження та трансляції культурних цінностей. Культуротворчий потенціал особистості в контексті прикладної культурології. Культуротворчі практики сучасності. Інформаційне суспільство та культура. Прикладна культурологія як сфера професійної діяльності.
Частина курсу 2. Візуальна антропологія. Методологічні настанови та предметна сфера поля візуальної антропології. Візуальні практики Премодерну: зір в контексті синкретизму чуттєвого та раціонального. Шаманізм як практика екстатичного бачення. Практики «одомашнення образу» . Режими бачення в епоху неоліту. Візуальні практики писемності та специфіка їх комунікації. Видовище як базова візуальна практика Античності. Візуальна антропологія он-лайн спільнот.
Рекомендована та необхідна література
Павлова О.Ю., Тормахова А.М. Візуальні практики та комунікація: курс лекцій. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. Культурологія. Підручник для навчаль¬них закладів / кол. авторів; за ред. А. Є. Конверського; – Харків: Фоліо, 2013. – 863с. Гатальська, С. М. Філософія культури [Текст]: підручник для студ. вищих навч. закл. / С. М. Гатальська. - К.: Либідь, 2005. - 328 с. Дзюба І. До концепції розвитку української культури / І. Дзюба // Між культурою і політикою: зб. праць. – К. : Сфера, 1998. – С. 28–37. Леш С. Соціологія постмодернізму– Львів: Кальварія, 2003. Микитинець О.І. Дисциплінарний статус прикладної культурології [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://kukiit.ru/docs/ts/culturolog/kyltyrologiya-3.pdf Павлова О. HOMO PICTOR та культурна практика образу в концепції Готфріда Бьома. Вісник НАККіМ. 2019. № 2.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 24 / 60 балів
2. Самостійна робота (презентація № 1): 6/ 10 балів
3. Самостійна робота (презентація № 2): 6/ 10 балів
4. Контрольна робота в письмовій формі - 12 / 20 балів
Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни