Культура слов’ян

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Культура слов’ян
Код дисципліни
ВБ 3.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення дисципліни студенти мають знати основні етапи розвитку слов’янських культур, функціональні особливості культури в глобальному світі. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ етно-культурних спільнот, аналізувати історичні, світоглядні, духовні, художньо-естетичні особливості культуротворення слов’янських спільнот; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації історії та теорії культури щодо явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції культурних процесів в умовах глобалізації, регіоналізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу національних, політичних та культурних процесів в умовах європейської та євроатлантичної інтеграції України. 3. Володіти навичками наукового дослідження, управління інформацією; критичного осмислення та прогнозування стосовно культурних подій та мистецьких явищ; використовувати сучасні методи дослідження та іншомовні фахові джерела.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Історико-культурний процес як процес етно- та націостановлення. Поняття культурного дискурсу. Історія формування праслов’янського та слов’янського світу. Слов’янознавство. Міфологічні уявлення давніх слов’ян. Державність та християнізація. Культурні імпульси середньовіччя. Раннє Середньовіччя: соціокультурні процеси. Поліконфесійність та поліетнічність. Частина 2. Ключова роль культури у формуванні цінностей, їх трансляції та впливу на індивідуальну/масову свідомість, міжпоколінну та міжнаціональну комунікацію. Національна і культурна ідентичність. Культура Середньовіччя: готика, романський стиль, візантінізм. Ренесанс: гуманістичні та реформаційні ідеї. Барокова доба: слов’янські культури у європейському контексті.Українська національна культура. Формування модерних східно- та центральноєвропейських культур у ХІХ ст. Соціокультурний та мистецький поступ слов’янського світу у ХХ –ХХІ ст. Міжнародна культурна комунікація у європейському просторі: український досвід.
Рекомендована та необхідна література
Баран В. Д., Козак Д. Н., Терпиловський Р. Н. Походження слов’ян. – К., 1991. Віднянський С. Регіональний підхід до всесвітньої історії на прикладі вивчення історії Центрально-Східної Європи // Україна крізь віки: Збірник наукових праць. — Інститут історії України, 2010. — C. 56—64. Дворнік Ф. Слов’яни в Європейській історії та цивілізації. К., Дух і Літера, 2000. Історія Центрально-Східної Європи / За ред. проф. Л.О.Зашкільняка. – Л., 2009. Кривда Н. Слов’янський культурний простір//Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів: підручник. / Харків: Фоліо, 2013. – с. 662-714. Новітня історія центральноєвропейських та балканських країн. ХХ століття / Відп. ред. проф. В.І.Яровий. – К., 2005. – 816 с. Художня культура західних та південних слов’ян (ХІХ- поч.ХХ ст.). Енциклопедичний словник . - К.: ІФМЕ, 2006. Культурна дипломатія в контексті регіональних пріоритетів МЗС -
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення на семінарах – 21 / 35 балів 2. Самостійна робота (конспект текстів) – 5 / 10 балів 3. Самостійна робота (Дослідження: історія культури слов’янської країни) – 10 / 15 балів 4. Самостійна робота (підготовка до публічної дискусії) – 12 / 20 балів 5. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі – 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни