Історія української культури і регіоналістика

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія української культури і регіоналістика
Код дисципліни
ОК 39
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. ПРН 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. ПРН 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. ПРН 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні етапи розвитку державності України, головні характеристики історико-культурного процесу в Україні, основні здобутки світової матеріальної та духовної культури. 2. Вміти на базовому рівні збирати та інтерпретувати інформацію щодо подій, процесів, феноменів та явищ історії та культури; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації культурології в аналізі історико-культурних явищ та процесів; пояснювати сутність феномену культури, визначати її роль у людському житті. 3. Володіти елементарними навичками критичного мислення.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історія української культури та регіоналістика» передбачає опанування студентами теоретико-методологічного апарату регіоналістики, ознайомлення з різними підходами вивчення історико-культурної спадщини регіонів та особливостями формування культурної пам’яті населення певної території. Особлива увага приділена вивченню регіональних особливостей культури України в історичній ретроспективі – виділяючи на основі визначених критеріїв окремі регіони, що існували на території України від найдавніших часів до сучасності, аналізуються культурні явища і процеси, простежуються їх взаємоз’язки та взаємовпливи, впливи сусідніх культур на них, в результаті чого висвітлюється формування культурних особливостей того чи іншого регіону.
Рекомендована та необхідна література
Верменич Я.В. Історична регіоналістика. Навчальний посібник. – К.: Інститут історії України НАН України, 2014. – 412 с. Горбик В.О., Скрипник П.І. До питання районування України // Український історичний журнал. – 1995. – №1. – С. 3-12; №2. – С. 17-27. Дем’янчук Г., Дем’янчук А., Дем’янчук Б. Українське краєзнавство: сторінки історії. – К.: Просвіта, 2006. – 296 с. Етнічна та етнокультурна історія України: У 3-х т. / відп. ред. Г.А. Скрипник. – К., 2005. – Т. 1, кн.1-2; К., 2011 – Т.2. Історія українського мистецтва: у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – К., 2007-2011. Історія української культури: у 5 т., 9 кн. / НАН України; редкол.: Б. Є. Патон [та ін.] – К.: Наукова думка, 2001-2013. Кривда Н.Ю. Українська діаспора: досвід культуротворення. – К., 2008. – 280 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 45 / 27 балів. 2. Експрес-контролі (2 письмові роботи): 20 балів/12 балів (по 10 / 6 балів кожна). 3. Творча робота (дослідження культурної спадщини та культурної пам’яті різних регіонів України): 15 / 9 балів 4. Підсумкова контрольна робота(письмова): 20 / 12 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни