Релігія стародавніх цивілізацій та національні релігії ( Частина 1)

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Релігія стародавніх цивілізацій та національні релігії ( Частина 1)
Код дисципліни
ОК.48
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово, використовувати мови для ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією з різних джерел, критично її аналізувати, інтерпретувати, класифікувати, систематизувати з метою розв’язання релігієзнавчих проблем. ПРН 6. Характеризувати основні етапи історії релігій світу, особливості історичної типології релігійних уявлень. ПРН 8. Критично оцінювати й аналізувати інформацію різних джерел з релігієзнавчої проблематики. ПРН 13. Здійснювати аналіз релігійних текстів за допомогою знання однієї із давніх мов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення курсу студенти повинен знати основні характеристики релігійних традицій світу; історичні особливості релігієгенезу. 2. Вміти використовувати інформаційні і комунікаційні технологій; шукати, обробляти та аналізувати інформації з різних джерел; збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури; аналізувати сутність, властивості та інші системні характеристики феномену релігії із застосуванням спеціальних методів релігієзнавства; застосовувати міждисциплінарний підхід при вивченні релігійних феноменів. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; здатністю до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел; здатністю використання інформаційних і комунікаційних технологій.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Релігія стародавніх цивілізацій та національні релігії» знайомить студентів з основними характеристиками національних релігій та особливостями їх доктринальних положень і культової практики. Навчальна дисципліна знайомить студентів із основними релігійними системами стародавніх цивілізацій, які є складовою духовної культури. Визначається основний понятійно-категоріальний каркас, який слугує методологічним підґрунтям даних релігійних традицій. З’ясовуються джерела, історична ґенеза релігій стародавніх цивілізацій, їх зв’язок та сутнісні характеристики, акцентується увага на їх особливостях, на їх ремінісценціях у подальших релігійних традиціях та кореляцію в сьогоднішньому релігійному просторі. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи методології конфесіології релігії. З’ясовуються основні особливості диференціації народних ранньонаціональних та національних релігій світу. Розглядаються історичні форми та види національних релігій. Пояснюється взаємозв’язок між змістом релігійного вчення та особливостями релігійної практики.
Рекомендована та необхідна література
1. Еліаде, М. Пошуки. Історія та смисл в релігії / Пер. з англ. Анни Марії Басаурі Зюзіної. К.: Дух і Літера, 2018. 256 с. 2. Еліаде, М. Трактат з історії релігій /Пер. з фр. Олексія Панича. К.: Дух і Літера, 2016. - 520 с. 3. Єгипетська книга мертвих. URL:https://vorobus.com/2020/11/yehypetska-knyha-mertvykh.html 4. Предко О.І. Арсен Річинський про українську релігійну свідомість: особливості та сьогоденні рецепції //Матеріали ХІ Річинських читань «Арсен Річинський - життя в ім'я людей та України», присвячених 130-й річниці від дня народження Арсена Річинського: наук. зб. / за ред. О.Сагана П.Мазура, В.Кучерука. Ізяслав. 2022. C.58-63. 11. Предко О. І. Вирій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вирій
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Проміжне оцінювання: Кількість балів з першої частини дисципліни (максимум 50) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни