Основи геополітики

Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Урядування у публічній сфері»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут публічного управління та державної служби

Назва дисципліни
Основи геополітики
Код дисципліни
ВБ 3.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати:предмет, методи, теоретичні основи геополітики; основну проблематику геополітики та критично осмислювати ці питання; принципи геополітики Вміти:демонструвати знання спеціалізованої літератури з геополітики; пояснювати варіативність сучасних концепцій геополітики; здійснювати дослідження ціннісно- світоглядних пріоритетів геополітики, уникаючи ідеологічної заангажованості; комунікація:використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних інтернет-ресурсів, читання новітньої літератури в підготовці до семінарських занять та написання самостійних робіт; презентувати результати проведених досліджень та здійсненої самостійної роботи у вигляді доповідей, повідомлень, есе, презентацій, конспектів;вести полеміку стосовно питань геополітики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення курсу студенти мають знати загальну природу та значення політики як специфічного виду управлінської діяльності, а також базовий категорійно-поняттєвий апарат науки державного управління. 2. Вміти застосовувати ключові державно-управлінські поняття, теорії та методи до аналізу державно-управлінських процесів у суспільстві з огляду на зовнішньополітичний контекст. 3. Володіти навичками використання інформаційних і комунікаційних технологій та розв’язання спеціалізованих завдань у предметній сфері державно-управлінської науки з огляд на геополітичний контекст.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1. Визначення, основні ідеї та представники класичної геополітики. Тема 1 Визначення, етапи становлення та основні категорії геополітики. Тема 2. Основні ідеї та представники класичної геополітики. Тема 3. Німецька геополітична школа. Тема 4. Геополітична концепція євразійства. Змістовий модуль 2. Основні геополітичні концепції. Тема 5. Геополітичні пріоритети атлантизму. Тема 6. Європейська геополітична думка: основні ідеї та представники. Тема 7. Історична ретроспектива української геополітики: основні ідеї та представники. Самостійне дослідження на тему «Велика Європа: у минулому чи у майбутньому?»
Рекомендована та необхідна література
1. Вегеш М., Палінчак М., Петрінко В. Геополітика в постатях і термінах. Підручник. Ужгород : Видавничий дім «Гельветика», 2020. 786 с. 2. Вегеш М. М., Петрінко В. С. Геополітична енциклопедія: Навчальний посібник. 2020. 676 с. 3. Геополітика: енциклопедія. К.: Знання України, 2013. 919 с. 4. Дністрянський М.С. Політична географія та геополітика України: Навчальний посібник. Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2010, 344 с. 5. Дністрянський М.С. Геополітика: Навч. посібник. Львів: Вид. центру ЛНУ імені Івана Франка, 2011. 436 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичні заняття, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.3), що складає 20% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.5); (комунікація 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.3), що складає 60% загальної оцінки.
Мова викладання
Українська