Лінгвістична експертиза медійного тексту

Освітня програма: Українська філологія та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лінгвістична експертиза медійного тексту
Код дисципліни
ВБ 2.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями і школи в лінгвістиці. ПРН 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) та прикладні аспекти обраної філологічної спеціалізації. ПРН 10. Збирати й систематизувати мовні, літературні, фольклорні факти, інтерпретувати й перекладати тексти різних стилів і жанрів (залежно від обраної спеціалізації). ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань, власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються. ПРН 28.2. Знання видів лінгвістичної експертизи в медійній комунікації
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи медіакомунікації та правових засад ЗМІ в Україні; 2) вміти проводити фаховий аналіз медійного тексту з погляду сучасних методів лінгвістичного аналізу текстів різних видів комунікації; 3) володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення до аналізованих мовних явищ; роботи з мультимедійними текстами та електронними джерелами; продукування складних усних і письмових повідомлень; взаємодії і співробітництва у навчанні у ситуаціях пошукового характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Лінгвістична експертиза медійного тексту» систематизує знання студентів про жанри і тексти стилю масової інформації та їх комплексний експертний аналіз. Проводиться функціональна діагностика поняття лінгвістичної експертизи різних типів комунікації з акцентом на мас-медіа, детально розглядаються типи лінгвістичної експертизи, визначаються її методи та завдання. Звернено особливу увагу на права, обов’язки, межі компетенції та стратегії роботи лінгвіста-експерта з різними типами медіатекстів – друкованими та електронними.
Рекомендована та необхідна література
1. Ажнюк Л.В. Лінгвістична експертиза: статус і методологічні презумпції. Мовознавство. 2012 . No5. С. 47-64. 2. Артикуца Н.В. Мова права і юридична термінологія : навч. посіб. Київ : Стилос, 2004. 3. Компанцева Л.Ф. Лінгвістична експертиза соціальних мереж. Київ, 2017. 4. Лінгвістична експертиза: підручник / Л. Шевченко, Д. Сизонов. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2021. 5. Лінгвістика впливу: монографія / В.В. Різун, Н.Ф. Непийвода, В.М. Корнєєв. Київ, 2005. 6. Прадід Ю.Ф. Юридична лінгвістика. Сімферополь, 2003. 7. Юрислінгвістика: словник термінів і понять / Шевченко Л.І., Дергач Д.В., Сизонов Д.Ю., Шматко І.В. ; за ред. Л.І. Шевченко. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2015.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота Виступ на занятті, наукове повідомлення та/або доповідь, аналіз медіатекстів на предмет конфліктності, проведення лінгвістичної експертизи
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контролю, описаних у п. 7.1. Обовʼязковим для студента є написання лінгвістичної експертизи медіатексту, який складається не пізніше останнього лекційного тижня. Завершується дисципліна підсумковою контрольною роботою, яку студент може не писати, набравши мінімально допустимі 60 балів. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 44 бали, добирають бали відповідно до запропонованих завдань в п.7.1. Для студентів, які упродовж семестру пропускали заняття з поважних причин, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни