Методика навчання української мови як іноземної (середня школа)

Освітня програма: Теорія та методика навчання української мови і літератури, іноземної мови в основній шко

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Методика навчання української мови як іноземної (середня школа)
Код дисципліни
ВК 1.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 35.1. Організовує навчання української мови як іноземної.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студенти повинні знати: теоретичні аспекти української мови, процеси формування та функціонування мови в цілому, підходи, методи, прийоми, засоби, форми організації навчання української мови; уміти визначати цілі та зміст навчання української мови; розробляти та впроваджувати технології навчання української мови, здійснювати контроль та корекцію знань, навичок та вмінь учнів, аналізувати наукову літературу з проблем навчання української мови як іноземної; складати плани-конспекти уроків української мови як іноземної. Володіти елементарними навичками: застосування методичних прийомів навчання української мови, а також системної діагностики якості знань, навичок та вмінь.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна покликана забезпечити формування у студентів компетентності в навчанні української мови як іноземної учнів закладів середньої освіти. Курс складається з 2 змістових модулів. У Модулі 1 розглядаються предмет і завдання, проблеми методики викладання української мови як іноземної; основні принципи, методи, форми та засоби навчання; здійснюється аналіз програм та підручників з української мови для учнів 5-9 класів (з угорською, польською, молдовською, російською, румунською мовами); модуль зосереджується на навчанні аспектів мови: вимови, граматики та лексики. Модуль 2 сфокусовано на навчанні читання, аудіювання, говоріння та письма українською мовою як іноземною. Форма підсумкового контролю – залік.
Рекомендована та необхідна література
1. Навчальні програми: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-5-9-klas 2. Методика навчання рідної мови в середніх навчальних закладах: Підручник для студентів–філологів / За ред. М. Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2009. - 400 с. 3. Методика навчання іноземних мов і культур: теорія і практика : підруч. для студ. класичних, педагогічних і лінгвістичних університетів / [Бігич О. Б., Бориско Н. Ф., Борецька Г. Е. та ін.; за заг. ред. С. Ю. Ніколаєвої. Київ: Ленвіт, 2013. 590 с. 4. Антонів Л. Дистанційне вивчення української мови як іноземної (тестовий контроль лексичної компетенції) // Teka Komisji Polsko-Ukraińskich Związkόw Kulturowych. – Lublin, 2008. – Vol. III. – S. 73-82. 5. Антонів Л. Проблеми міжкультурної комунікації у сфері ділового мовлення // Теорія і практика викладання української мови як іноземної : зб. наук. праць. – Львів, 2007. – Вип. 2. – С. 145-151. (у співавторстві з М. Кастінґер).
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Програмою передбачені лекції, семінарські заняття, частина тем виноситься на самостійне опрацювання. Застосовуються проблемно-пошукові методи навчання, метод моделювання професійних ситуацій та метод проектів. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом за відповіді на практичних заняттях, підготовку та захисту проєкту, написання МКР та залікової роботи. Студент може набрати максимально 100 та мінімально 60 балів за роботу впродовж семестру. Детально критерії оцінювання видів робіт упродовж семестру представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології
Методи та критерії оцінювання
Загальна оцінка студента за семестр формується за 100-бальною системою і складається із балів, отриманих за роботу впродовж семестру (максимум - 100 балів, мінімум - 60 балів). Семестровий контроль спрямований на оцінювання відповідей на практичних заняттях (18 балів), модульних контрольних робіт (40 балів), проєктів (20 балів) та залікової контрольної роботи (22 бали). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "зараховано". Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "не зараховано". Детально критерії оцінювання представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
Українська