Лінгвістичний аспект справочинства

Освітня програма: «Українська і англійська мови: переклад та редагування»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лінгвістичний аспект справочинства
Код дисципліни
ВБ 1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 17. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання. ПРН 18. Мати навички управління комплексними діями або проєктами при розв’язанні складних проблем у професійній діяльності в галузі обраної філологічної спеціалізації та нести відповідальність за прийняття рішень у непередбачуваних умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування курсів: Вступ до мовознавства, Лексикологія й фразеологія, Фонетика СУМ; 2) знання теоретичних засад організації лексичної системи української мови і розрядів лексики, у тому числі термінології та ділової лексики; 3) володіння навичками користування словниками; принципами пошуку, збору та обробки інформації; методикою підбору шаблонів, текстових моделей, у тому числі в інтернет-ресурсах; 4) уміння складати тексти з ділового спілкування різних жанрів.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити з засадами сучасного справочинства, систематизувати українську ділову лексику, надати знання про складання документів різних жанрів офіційно-ділового стилю української мови всіх підстилів (законодавчого, дипломатичного, юрисдикційного й адміністративно-канцелярського). Викладання курсу зумовлене потребою студентів, що обрали блок «Політична лінгвістика», добре орієнтуватися в різних сферах ділового спілкування й у відповідних їм основних жанрах ділового мовлення. У практичній частині передбачає формування навичок у складанні документів різних жанрів, від власного резюме та curriculum vitae (CV) і до протоколів наказів і розпоряджень. Особливу увагу приділено опануванню так званого інформаційного стилю як продуктивного робочого інструменту в практиці документування. Студенти вчаться складати документи у сфері управлінської діяльності, оформляти їх відповідно до вимог чинного Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації».
Рекомендована та необхідна література
1. Гінсбург М. Система правил українського ділового та наукового стилю // Українська мова, 2006, №2. 2. Денисенко О. ДСТУ 4163:2020: оформляйте документи по‑новому з 01.09.2021 // MCFR Довідник секретаря та офіс-менеджера, серпень 2021, № 8. 3. Зубков М.Г. Сучасна українська ділова мова. – 7-ме вид., виправлене. Донецьк, 2005. 4. Коломийцева В. Щоб знати й пам’ятати. Навч. посіб. Харків, 2015. 5. Коротіна Л. Сім лайфхаків, як організувати діловодство та навести лад у документах. MCFR Довідник секретаря та офіс-менеджера грудень 2021, № 8. 6. Моргунюк В. Застандартовані правила ділового та наукового стилю // Вісник Нац. ун-ту «Львівська політехніка». Серія «Проблеми української термінології». 2004, № 503. С. 75–81. 7. Національний стандарт України «Державна уніфікована система документації». Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163:2020. 8. Український правопис. К. : НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2019.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи: лекція, семінарське заняття, самостійна робота Заходи: усна відповідь, письмова відповідь, реферат, доповідь, презентація, групова презентація (2-3 особи), завдання з підсумкового контролю.
Методи та критерії оцінювання
Форма підсумкового контролю – залік. За видами робіт студент може набрати таку кількість балів: практичне/семінарське заняття: – від 0 до 50 балів (10х5 = 50 балів); реферат, доповідь, презентація – від 0 до 16 балів (2х8 = 16 балів); виконання тестових завдань, письмові роботи – від 0 до 14 балів (2х7 = 14 балів); підсумкова контрольна робота – від 0 до 20 балів (1х20 = 20 балів); Залікова оцінка формується як сума усіх балів, набраних упродовж семестру: 0-59 – не зараховано, 60-100 залік.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології