Частина 4. Лексикологія французької мови
Освітня програма: Французька мова та переклад, англійська мова та друга романська мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Частина 4. Лексикологія французької мови
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземними мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації.
ПРН 10. Знати норми літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності.
ПРН 11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною та іноземними мовами.
ПРН 14. Використовувати романські мови та англійську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне засвоєння практичних та теоретичних курсів з фонетики, лексики та інших курсів, що викладались протягом трьох семестрів навчання на освітній програмі.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення навчальної дисципліни є лексика сучасної французької мови, аналіз багатозначності найуживаніших французьких слів через зіставлення їх з відповідними українськими еквівалентами. Розкривається термінологічний апарат лексикології, даються основні поняття про полісемію, антонімію, омонімію, фразеологію тощо, формується уявлення про компоненти і типи лексичного значення слова, способи словотворення, висвітлюються питання причин і джерел запозичень в сучасній французькій мові, формування національних варіантів і діалектів французької мови франкомовного світу; пропонуються алгоритми аналізу текстів художнього та газетно-публіцистичного стилю на лексико-граматичному рівні. Також розглядаються питання французької лексикографії та типи словників. У практичному розрізі дисципліна є продовженням курсу «Французька мова: лексика» та спрямована на подальше вдоскналення мовних компетенцій студентів.
Рекомендована та необхідна література
1. Крючков Г. Г. Поглибений курс французької мови. – К. : Вища школа, 2000. – 400 с.
2. Berthet A., Hugot C. etc. Alter Ego. Méthode de français A2 / Annie Bertet, Catherine Hogot etc. – Paris : Hachette Livre, 2006 – 192 p.
3. Brillant C., Bazou V. Le Nouvel Édito B2 Méthode de Français, Didier, 2015.
4. Dufour M, Mainguet J. EDITO B1 Méthode de français, Didier, 2018. – 226 p.
5. Kober-Kleinert C., Parizet M.-L. ABC DELF B1. 200 exercices / Corinne Kober-Kleinert, Marie-Louise Parizet. – P. : CLE International / SEJER, 2012. – 176p.
6. Lopatnikova N.N., Movchovitch N.A. Lexicologie du français moderne, М: Высшая школа, 2014. изд., испр. и доп. 247 с.
7. Poisson-Quinton S., Mimran R., Mahéo-Le Coadic M. Grammaire expliquée du français. Niveau intermédiaire / Sylvie Poisson-Quinton, Reine Mimran, Michèle Mahéo-Le Coadic. – Paris : CLE International / VUEF, 2002. – 430p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальна дисципліна складається з двох модулів. Форми поточного контролю: усна відповідь, письмові домашні завдання.
Форми модульного контролю: модульна контрольна робота.
Підсумкове оцінювання: проводиться у формі комплексного іспиту
Методи та критерії оцінювання
Розрахунок підсумкового балу змістового модуля проводиться сумарно, додаванням результуючого балу за поточну успішність до результату модульного контролю: Письмові домашні завдання + усна відповідь + модульна контрольна робота: (max.30, min.18).
Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів за два модулі, ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів, до складання іспиту не допускаються. Для студентів, які впродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки у кінці семестру проводиться підсумкова семестрова контрольна робота або оцінюються реферати та доповіді за темами курсу. Максимальна оцінка за додаткові форми оцінювання не може перевищувати 40% максимальної підсумкової суми балів за семестр - 24 бали.
Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані студентом упродовж семестру, та бали, отримані на іспиті. Максимальний розподіл здійснюється за таким алгоритмом: 60 балів (60%) – семестровий контроль і 40 балів (40%) – іспит).
Мова викладання
французька, українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни