Етнопсихологія
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Етнопсихологія
Код дисципліни
ОК.29
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу; ПРН 13. Презентувати знання про етнокультуру
відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти; ПРН 15. Вільно спілкуватися з професійних питань усно та письмово державною та іноземними мовами з урахуванням мети спілкування та соціокультурних особливостей його контексту.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати теоретичні основи загальної психології та культурології. Вміти оцінювати та аналізувати художній текст з точки зору його національної специфіки Володіти навичками наукового дослідження, пошуку, обробки та аналізу інформації, використання інформаційних та комунікативних технологій.
Зміст навчальної дисципліни
Метою і завданням навчальної дисципліни є ознайомлення студентів із етнопсихологією у фольклорному контексті. Студенти ознайомляться із основами етнічної психології, напрямками, школами, методологією. Вивчення етнопсихології у такому аспекті надасть студентам можливість розширити знання про народну творчість, а також глибше осягнути сутність етнічних фольклорно-етнологічних явищ.
Знання, отримані студентами у процесі вивчення даного курсу, сприятимуть глибшому розумінню зв’язків між концептосферою етносу та людською свідомістю. Ключові проблеми української етнопсихології мають бути осмислені у конкретних культурно-історичних контекстах. Чільну увагу приділено проблемі психологічного досвіду етносу та засобам втілення етнічного світу й етнічної особи в мистецтві та літературі, а також специфіці творчої уяви, фантазії, гумору, пов’язаними з національною традицією.
Рекомендована та необхідна література
Вакуленко О.Л. Сучасні проблеми української етнопсихології: монографія. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. – 111 с.
Грабович Г. Архетипи Шевченка // Шевченківська енциклопедія в 6 т. / НАН України, Ін-т літ-ри ім. Т.Г. Шевченка. – К., 2012. – Т. 1. – С. 253-271.
Данилюк І.В. Етнічна психологія як галузь наукового знання: Монографія / І.В. Данилюк. – К.: САММІТ-КНИГА, 2010.
Данилюк І.В. Історія психології в Україні: західні регіони (остання чверть ХІХ – перша половина ХХ століття) / І.В. Данилюк. – К.: Либідь, 2002.
Налчаджян А.А. Этнопсихология / А.А. Налчаджян. – СПб.: Питер, 2004.
Павленко В.М., Таглін С.О. Етнопсихологія / В.М. Павленко, С.О. Таглін. – К.: Сфера, 1999.
Стефаненко Т.Г. Этнопсихология: Практикум: Учеб. пособие для студентов вузов / Т.Г. Стефаненко. – 2-е изд., переаб. и доп. – М.: Аспект Пресс, 2013.
Янів В. Нариси до історії української етнопсихології / В. Янів. – К.: Знання, 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. перша частина курсу –
«Культурно-історичні контексти розуміння ключових проблем української етнопсихології», друга частина курсу – «Психологічний досвід етносу та етнічний світ людини». Форми навчання:
лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, проміжний контрольний тест, іспит).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає
дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної
підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки, та
оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння,комунікація,
автономність та відповідальність – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи:усна відповідь, доповнення, участь у
дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування, проміжний контрольний
тест: 25/45 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для
підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування,
проміжні контрольні тести, презентація наукової доповіді) та за самостійну
роботу (підготовка доповіді). Усі види робіт за семестр мають у підсумку 36/60 б. Завершується дисципліна іспитом у письмовій формі 24/40 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни