Теоретична культурологія

Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Теоретична культурологія
Код дисципліни
ННД.32
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аогументацію ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти етнокультурологічного характеру. ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні вчення та методи культурологічних досліджень, основні культурологічні поняття та категорії; уявлення про багатоманітність культурних досягнень та цінностей. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; застосовувати сучасні методи в процесі осмислення мистецьких явищ. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – забезпечення стійкої системи знань щодо культури в системі буття, багатоманіття типів теорій культур у взаємозв’язку з культурологічними проблемами сучасності і, як наслідок, - відкриття загальних основ різноманітних фактів сучасної культури. Анотація. Навчальна дисципліна знайомить студентів із теоретико-методологічним підґрунтям знання щодо культури в системі буття, виявлення сутності культури в її існуванні, процесів функціонування духовної культури в сучасному суспільстві, тенденцій соціокультурного розвитку різних інститутів культури. Основні завдання дисцпліни: оволодіння термінологічним апаратом культурних досліджень задля формування належного рівня культурної компетентності, виокремлення теоретичних, прикладних, ціннісних аспектів культурологічного знання, використовування їх для обґрунтування практичних рішень, які стосуються як повсякденного життя, так і професійної сфери.
Рекомендована та необхідна література
1. Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є.Конверського. – Харків; Фоліо, 2013 . – 863с. 2. Бауман З. Глобалізація. Наслідки для людини і суспільства / Пер. з англ. І.Андрущенко, М.Винницький. — К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008. — 109 с. 3. Бокань В. Культурологія: Навчальний посібник.- К., 2000. 4. Ідея культури: виклики сучасної цивілізації./Є.К.Бистрицький, С.В.Пролєєв, Р.В.Кобець, Р.В.Зимовець.-.К.,2003 5. Природа. Технологія. Культура.// Філософія. Антропологія. Екологія. – К.: 2000.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Перша частина курсу – «Сутність і смисл культури, її мова», Друга частина курсу – «Культура і цивілізація, форми культури». Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, підсумкова контрольна робота, залік).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання), що складає 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність, що складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи:усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах –28/ 49 балів; самостійна робота №1 (конспект першоджерел)– 10 / 15 балів; самостійна робота №2 (презентація самостійного дослідження за темами навчального курсу)–10 / 16 балів; контрольна робота - 12 / 20 балів.
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни