Звичаєве право: фольклорний аспект

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Звичаєве право: фольклорний аспект
Код дисципліни
ОК25
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 16. Знати і розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства і літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 22. Здійснювати комплексний міждисциплінарний аналіз фольклорного продукту. ПРН 23. Характеризувати семантику і прагматику ритуалів та обрядових комплексів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Перед вивченням дисципліни студент повинен знати: основні відомості з історії України, українського фольклору та етнографії; володіти початковою обізнаністю з права; уміти добирати, опрацьовувати й систематизувати наукові джерела з конкретного питання; володіти елементарними навичками реферування наукового тексту.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – сформувати у студентів цілісне уявлення про фольклористику як інтердисциплінарну галузь знань; розкрити фольклор як текстовий простір акумуляції традиційних смислів, зокрема правових; простежити генезу автохтонного українського права – продукту етнотворчості. Анотація. Курс «Звичаєве право: фольклорний аспект» є складником комплексної НД «Дискурсивна фольклористика». Цей навчальний компонент розкриває звичаєве право у межах предметного поля фольклористики, де об’єктом є сукупність звичаїв-регуляторів суспільних правовідносини, предметом – форми народної суб’єктності, що генерують правові смисли на рівнях вербального тексту, обрядодії, ритуалу.
Рекомендована та необхідна література
Івановська О. П., Івановський П. О. Звичаєве право в Україні. Етнотворчий аспект: Навчальний посібник. Видання 2-ге: доповнене. К.: ІЗМН, 2013. Історія українського права: навч. посіб. / [О. О. Шевченко, О. Й. Вовк, В. П. Капелюшний та ін.]; за ред. О. О. Шевченка. – К. : Олан, 2001. – 214 с. Чорнобай О. Л. Філософія фольклорного права: [монографія]. –Львів:ТзОВ» Західно-український консалтинг центр», 2013. 228 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарів, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Завершується курс заліком. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 48 балів, до складання заліку не допускаються. Студенти, які впродовж семестру не досягли рубіжного рівня оцінки, мають відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх в гугл-клас викладачеві, що проводить семінарські заняття.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на семінарському занятті – 2/1 б., виконання двох індивідуальних завдань – 6/4 б., дві контрольні роботи по 20/13 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 80/48 б. Завершується дисципліна заліком у формі письмової тестової роботи (20/12 б.).
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Івановська
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології