Основи теорії мовної комунікації

Освітня програма: Російська мова та переклад (для іноземців); мова навчання російська / Русский язык и перевод

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Основи теорії мовної комунікації
Код дисципліни
ОК 25
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та російською мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН5. Співпрацювати з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо. ПРН9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди російської мови, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН10. Знати норми російської літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності. ПРН14. Використовувати російську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння російською мовою на рівні, не нижчому за А2.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – сформувати у студентів професійне уявлення про сутність комунікативної діяльності людини, природу, компоненти і форми комунікації, особливості вербального та невербального коду спілкування, про вплив національно-культурних чинників на процес комунікації. Дисципліна дає уявлення про природу та функції комунікації у суспільстві, відмінності між спілкуванням людей і тварин, тенденції розвитку сучасного спілкування, особливості вербального та невербального кодів комунікації, національно-культурну специфіку мовленнєвої поведінки тощо. Дисципліна спрямована також на розширення словникового запасу студентів, підвищення загальноосвітнього та культурного рівня студентів-іноземців.
Рекомендована та необхідна література
1. Акишина А.А., Кано Х., Акишина Т.Е. Жесты и мимика в русской речи: Лингвострановедческий словарь. Москва: Русский язык, 1991.144с. 2. Грушевицкая Т.Г., Попков В.Д., Садохин А.П. Основы межкультурной коммуникации: Учебник для вузов. Москва: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. 352с. 3. Кушнир Н.А. Основы теории речевой коммуникации: учебное пособие для иностранных студентов. Киев: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2015. 73с. 4. Основы теории коммуникации: учебник и практикум для академического бакалавриата / под ред. Т. Д. Венедиктовой, Д. Б. Гудкова. Москва: Издательство Юрайт, 2016.193 с. 5. Шарков Ф.И. Основы теории коммуникации: словарь-справочник. Москва, 2003. 261с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: пояснення нового матеріалу, бесіда, самостійна робота з підручником, інтерактивні методи (робота в парах, малих групах). Збір і аналіз інформації (у письмовій формі), самостійна робота з науковою літературою.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, участь в обговоренні, збір і аналіз інформації (у письмовій формі), модульна контрольна робота. Конкретні критерії оцінювання наведено в робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
російська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни