Практична граматика української мови

Освітня програма: Українська мова та переклад (для іноземців) (мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Практична граматика української мови
Код дисципліни
ННД.16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
8
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 10. Знати норми української літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності. ПРН 14. Використовувати українську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя. ПРН 25. Організовувати процес навчання української мови як іноземної з урахуванням основ відповідної методики викладання.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування студентами-іноземцями мовним, мовленнєвим і комунікативним матеріалом, який відповідає вимогам базового рівня володіння українською мовою як іноземною.
Зміст навчальної дисципліни
«Практична граматика української мови» є основною дисципліною для іноземних студентів. Її предметом є лексико-граматична система сучасної української літературної мови, що охоплює лексичні одиниці, парадигматичні відношення між ними (синоніми, антоніми тощо), синтагматичні зв’язки мовних одиниць у мовленні. Дисципліна спрямовує студентів на мовленнєву адаптацію: корегування навичок володіння граматичними структурами, представленими програмним матеріалом початкового етапу, систематизацію засвоєного раніше лексико-граматичного матеріалу; на розуміння способів вираження окремих понятійних категорій, практичне засвоєння правил української граматики (правил формоутворення і функціонування граматичних одиниць), поповнення лексичного запасу, що сприятиме формуванню комунікативно й нормативно правильної продуктивної мовленнєвої діяльності.
Рекомендована та необхідна література
1. Дерба С. М., Любчевська-Сокур В. О. Українська мова: навчальний посібник для іноземних студентів, Київ: Фенікс, 2020. 2. Жангазинова Р., Кусяк С., Українська мова для іноземців. Частина ІІ. Морфологія, Львів: ЛНМУ імені Данила Галицького, 2017. 3. Назаревич Л., Гавдида Н., Українська мова для іноземців. Практикум., Тернопіль: ФОП Паляниця В.А., 2017. 4. Ніколаєва Н. С., Невойт В. І., Любчевська-Сокур В. О., Овдіюк В. В., Ситник О. О., Черепаха Л. Л. Практична граматика української мови для іноземців, Київ: Четверта хвиля, 2020.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальні заходи: практичні заняття, самостійна робота. Методи викладання: свідомо-практичні та практичні методи (тренувальні вправи, розбір конкретних ситуацій, моделювання ситуацій, методи навчальних ігор). Методи та технології навчання спрямовані на закріплення навичок нормативного мовлення, аудіювання, читання та письма. Застосування мовленнєвих стратегій і тактик, що застосовуються в ситуаціях соціально-побутової і навчально-професійній сфер спілкування. Опора на граматичні схеми та ситуативні мовленнєві кліше. Бесіда, робота у парах.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, письмові домашні завдання, МКР, іспит. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології