Історія давньогрецької мови

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія давньогрецької мови
Код дисципліни
ННД.17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему давньогрецької, латинської та іноземної мов, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію давньогрецької і латинської мов та літератур, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди класичних та іноземної мов, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін: «Вступ до класичної філології», «Історія Стародавньої Греції та Риму», «Історія давньогрецької літератури» та оволодіння нормативним курсом «Давньогрецька мова»; 2) знання загальних відомостей про історико-культурний контекст античності, основ мовознавчої термінології, знання історії Стародавньої Греції та Риму та особливостей розвитку давньогрецької літератури, нормативної граматики давньогрецької мови; 3) володіння вміннями і навичками лексико-граматичного аналізу давньогрецьких текстів різних періодів та жанрів.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – створення у студентів наукового уявлення про структуру, значення і функціонування засобів формування фонетичної, лексичної, граматичної, синтаксичної системи давньогрецької мови. Анотація навчальної дисципліни – дисципліна «Історія давньогрецької мови» складається з двох змістових частин: 1) Історична фонетика давньогрецької мови. Присвячена таким основним проблемам: Система давньогрецького вокалізму в індоєвропейському аспекті. Система давньогрецького консонантизму в індоєвропейському аспекті. Основні фонетичні закони давньогрецької мови. 2) Історична морфологія давньогрецької мови. Присвячена таким основним проблемам: Історична морфологія системи іменника, прикметника, займенника, числівника. Історична морфологія системи дієслова.
Рекомендована та необхідна література
Звонська Л.Л. Давньогрецька мова. К., 2019. Звонська Л.Л. Історія грецької мови. К., 2011. Adrados F. Geschichte der griechischen Sprache. Basel, 2001. Μπαμπινιώτης Γ. Ἰστορικὴ γραμματικὴ τῆς ἀρχαίας Ἑλληνικῆς γλώσσης. Ἀθῆναι, 1990.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота, доповідь-аналіз наукової літератури та контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Усі результати навчання оцінюються на лекційних та практичних заняттях. Завершується дисципліна іспитом. Максимальна оцінка за додаткові форми оцінювання не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів). Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані у процесі виконання заявлених видів та форм навчання, та бали, отримані на іспиті. Максимальний розподіл здійснюється за алгоритмом: 60 балів (60%) – семестровий контроль і 40 балів (40%) – іспит. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
Українська мова